Քաղաքական 15:00 13/03/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի մասով համազեկուցողներ Յուլյա Լովոչկինային և Անդրեյ Շիրցելին, ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի քարտուղար Ալեքսիս Սալանսոնին և ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային:
Կառավարությունից հայտնում են, որ վարչապետը Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման տեսանկյունից կարևորել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգային գործընթացը և ընդգծել Եվրոպայի խորհրդի հետ սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին:
Այնուհետև վարչապետն անդրադարձել է կառավարության առաջնահերթություններին, մասնավորապես, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատական համակարգի անկախության, օրենքի գերակայության ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կառավարման համակարգի արդիականացման, Ընտրական օրենսգրքի բարելավման ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին:
Համազեկուցողները շնորհավորել են Նիկոլ Փաշինյանին ժողովրդավարական բարձր մակարդակի ընտրություններ անցկացնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ դրանք լիարժեք արտացոլել են ՀՀ քաղաքացիների կամքը: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ ՀՀ կառավարության հավակնոտ ու համընդգրկուն բարեփոխումների օրակարգի իրականացումը նոր թափ կհաղորդի երկրում ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Զրուցակիցները կարևորել են նշված բոլոր ուղղություններով փոխգործակցությունն ու ակտիվ երկխոսությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ առանձնակի կարևորում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հետ համագործակցությունը և նշել, որ անձնապես նախ որպես լրագրող, ապա քաղաքական գործիչ ու քաղբանտարկյալ երկար տարիներ ունեցել է արդյունավետ գործակցություն ԵԽԽՎ գործընկերների հետ:
Հանդիպման ընթացքում համազեկուցողների խնդրանքով Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ու տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի:

Politics 15:54 13/03/2019 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia on Wednesday received co-rapporteurs of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Yuliya Lovochkina and Andrej Šircelj, Co-Secretary of the PACE Monitoring Committee Alexis Salanson and Head of the CoE Office in Yerevan Natalia Voutova.
Appreciating the PACE Monitoring Process from the perspective of strengthening democracy in Armenia, the PM stressed the need for close co-operation with the Council of Europe. Pashinyan highly valued the PACE observer mission’s active participation in Armenia’s preterm parliamentary elections, the PM's office reported.
Touching upon his government’s priorities, the premier highlighted the reforms aimed at fighting corruption, building an independent judicial system, ensuring the rule of law, protecting human rights, modernizing the governance system, and improving the Electoral Code.
The co-rapporteurs congratulated Nikol Pashinian on holding high-level democratic elections and went on to underline that the polls fully reflected the citizens’ will. They expressed confidence that the government’s ambitious and comprehensive reform agenda would give new impetus to the development and strengthening of democracy in our country.
The interlocutors attached importance to cooperation and active dialogue in the aforementioned areas. Highlighting the ongoing cooperation with the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Nikol Pashinyan noted that as a journalist, politician and political prisoner, he had been engaged in effective cooperation with PACE partners for many years.
At the co-rapporteurs’ request, the Armenian PM referred to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and other issues of regional importance.