Հասարակություն 17:58 13/03/2019 Հայաստան
Էկոգյուղերի ցանցի զարգացման ծրագրի շրջանակում՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են Հայաստանի հեռավոր բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումը։ Ենթակառուցվածքների զարգացումն իրականացվում է մի քանի փուլով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ Վայոց Ձորի մարզի Քարագլուխ գյուղում ավարտվել են նաև երկրորդ փուլի աշխատանքները: Այս անգամ լուսավորվել են երկորդական փողոցները՝ լուսավորելով 1900մ երկարությամբ տարածք: Տեղակայվել է 51 LED լուսարձակ:
Գյուղում արդեն հասցրել են զգալ համակարգի արդյունավետությունը: Գործակցող կողմերի շնորհիվ, արտաքին լուսավորության ժամանակակից լուծումն այս գյուղ է մտել 2017 թվականի ձմռանը: Այդ ժամանակ լուսավորվել են գյուղի հիմնական փողոցները` ներառելով 1872մ երկարությամբ տարածք: Տեղակայվել է 52 LED լուսարձակ:
Քարագլխի բնակիչները կարևոր ձեռքբերում են համարում քաղաքակիրթ աշխարհին հատուկ ենթակառուցվածքների առկայությունը: Այն ոչ միայն արդյունավետ է էներգիայի խնայողության, ֆինանսական միջոցների տնտեսման, այլև երեկոյան ժամերին՝ վայրի կենդանիներից պաշտպանվելու առումով:  Ըստ էության, էներգախնայող համակարգի ներդրումը համադրում է բնապահպանական և բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման բաղադրիչները:
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC հիմնադրամի գլխավոր ճարտարագետ, ծրագրի պատասխանատու Մարտին Մարալչյանը, Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը և գյուղի բնակիչները:
«Հայաստանում տարեցտարի ավելանում են էներգախնայող համակարգից օգտվող գյուղերը: Դա կարևոր ձեռքբերում է բոլոր կողմերի համար: Որպես ծրագիրն իրականացնողներ՝ կարող ենք արձանագրել, որ այս ուղղությամբ կատարվող ներդրումներն արդարացված են: Մենք նպաստում ենք ոչ միայն ենթակառուցվածքների զարգացմանը, այլև անմիջական աջակցություն ենք ապահովում  համայնքային միջոցների խնայողության հարցում և մասամբ էլ նպաստում գյուղերի համաչափ զարգացմանը: Բնակավայրերից շատերի բնակիչներն արդեն հասցրել են քիչ թե շատ զգալ համակարգի արդյունավետությունը: Ծրագիրը երկարաժամկետ է և առավել ընդգծված օգուտ է ապահովելու տարիներ անց»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն այլ լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:
Վայոց ձորի մարզի Քարագլուխ գյուղը ներառված է էկոգյուղերի ցանցի զարգացման ծրագրում։ Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս այդ գյուղերն ինտեգրել մի գործընթացում, որի հիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական բաղադրիչներն են:

The second phase of the energy-saving system completed in Karaglukh village
In the frames of the project aimed at eco-village network development, VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) continue the installation of outdoor lighting systems in the remote villages of Armenia. The infrastructure development consists of a few phases, VivaCell-MTS reported.
The works within the second phase have been completed in Karaglukh community of Vayots Dzor region. This time, the secondary streets of Karaglukh village of Yeghegis community in Vayots Dzor region, covering 1900 m-long territory, were illuminated by the installation of 51 additional LED lights.
The community already notices the positive impact from energy-efficient technologies. Due to long-term cooperation of partners, the modern lighting system was introduced to the community in winter 2017. Back then, 1872 m-long territory was illuminated by the installation of 52 LED lights.
The community members appreciate the installation of the energy-efficient system in the village. LED lights are not only environmentally friendly and contribute to sustainable use of natural resources, but also help to reduce danger from predators entering the village at night hours. The introduction of energy-efficient technologies reduces financial expenses of the community, makes the community life more vibrant, as well as contributes to a sustainable and clean environment.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the project coordinator and general engineer of the FPWC Martin Maralchyan, Yeghegis community head Artur Stepanyan and the village residents attended the launching ceremony of the state-of-the-art energy-efficient lighting system.
“The number of villages with energy-efficient infrastructure grows year by year. It is an important achievement for all of us. As organizations that implement the program we can state that the investments are justified. We not only contribute to the development of infrastructures, but also ensure financial savings and directly benefit to closing the gap between urban and rural development rates. Villagers already notice the efficiency of the energy-efficient lighting system. The implemented program is long-term and its outcomes will be measured over the coming years,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Compared to regular bulbs, LED lights are more energy-efficient and durable, and can serve for a much longer period consuming 80% less electricity.
Karaglukh village of Vayots Dzor is included in the project aimed at eco-village network development in Armenia. The project allows the villages to integrate in the process, encompassing four components of sustainability, namely, environmental, economic, cultural and social.