Իրավունք 14:14 29/03/2019 Աշխարհում
Եթովպիայում ավիաաղետից հետո, որի հետևանքով զոհվել էր 157 մարդ,  Չիկագոյի դաշնային դատարանում հայց է ներկայացվել ընդդեմ Boeing  ընկերության։ Գազետա.ռու կայքը, հղում անելով Reuters-ին, գրում է, որ հավանաբար սա ողբերգությունից հետո առաջին հայցն է։ Այն ներկայացվել է Ռուանդայի բնակիչ Ջեքսոն Մուսոնի ընտանիքի կողմից։
Boeing մեղադրվում է նրանում, որ թռիչքի կառավարման ավտոմատացված համակարգը մշակվել է սխալներով։ Ընդգծվում է, որ ընկերությունը չի մեկնաբանել հայցը՝ հասցեագրելով բոլոր հարցերը հատաքննող մարմիններին։
Հիշեցնենք, որ ինքնաթիռը կործանվել է մարտի 10-ի առավոտյան, Ադիս-Աբեբայի օդանավակայանից օդ բարձրանալուց 6 րոպե անց։ Ինքնաթիռը թռչում էր Քենիայի մայրաքաղաք Նայորբի։ Զոհվել են 149 ուղևորն ու անձնակազմի 8 անդամը։ Զոհերը 33 երկրի քաղաքացիներ էին

Право 14:20 29/03/2019 В мире
В федеральный суд Чигако был подан иск в отношении компании Boeing после авиакатастрофы в Эфиопии, жертвами которой стали 157 человек. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на Reuters.
Как отмечается, вероятно, это первый иск, зарегистрированный после трагедии. Он был подан семьей Джексона Мусони, гражданина Руанды.
Boeing обвиняют в том, автоматизированная система управления полетом была разработана с ошибками, уточняет агентство.
Подчеркивается, что в компании не стали комментировать иск, переадресовав все запросы по расследованию к следственным органам.