Մշակույթ 16:00 05/04/2019 Հայաստան
Հունիսի 6-14-ը Երևանում անցկացվելիք Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին ղեկավարելու է մեծանուն դաշնակահար և դիրիժոր Վահագն Պապյանը։ Այս մասին հայտնում են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից։
Խաչատրյանի միջազգային մրցույթն այս տարի անցկացվելու է դաշնամուր մասնագիտությամբ։ Մրցույթը համաշխարհային երաժշտական աշխարհում մեծ ճանաչում ունի։ Այն Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է, հայկական միակ երաժշտական մրցույթը, որ արժանացել է նման պատվի և անցկացվում է համաշխարհային այս կառույցի չափորոշիչներով։
Խաչատրյանի մրցույթի նպատակն է բացահայտել տաղանդաշատ երիտասարդ երաժիշտների՝ նրանց ընձեռելով մասնագիտական առաջընթացի հնարավորություններ, իսկ գլխավոր առաքելությունն է մասնակից երաժիշտների միջոցով ամբողջ աշխարհում տարածել Արամ Խաչատրյանի արվեստը։ Այդ նպատակով մրցույթի պարտադիր կատարման ծրագրում ներառված են Խաչատրյանի ստեղծագործությունները։
Անցած 15 տարիների ընթացքում խաչատրյանական մրցույթի կարևորագույն ձեռքբերումներից է այն, որ դափնեկիրները հանդես են գալիս տարբեր բեմահարթակներում, բարձրացնում են Արամ Խաչատրյանի անունը, նաև դառնում այլ հեղինակավոր մրցույթների հաղթողներ։ Մրցույթը բազմաթիվ հայտնի անուններ է տվել երաժշտական աշխարհին: Նրանց թվում են Ֆյոդր Ռուդինը, Միրան Վոպոտիչը, Անդրեյ Իոնիցան, Յարոսլավ Նադրզիցկին, Նարեկ Հախնազարյանը և այլք:
Խաչատրյանի մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի համատեղ ջանքերի շնորհիվ, գործընկերն է ԱՊՀ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը (МФГС)։

Culture 16:42 05/04/2019 Armenia
The jury chairman of the 15th Khachaturian International Competition set to take place on June 6-14 in Yerevan will be renowned pianist Vag Papian, "Aram Khachaturian Competition” Cultural Foundation revealed.
The Khachaturian International Competition will specialize in piano this year. The competition is well known in the music world and is a member of the World Federation of International Music Competitions (WFIMC), the only Armenian competition to have been granted such an honor and held according to the international standards.
The aim of the competition is to discover talented young musicians and provide them with opportunities for professional advancement. The main mission of the competition is to spread Aram Khachaturian's art around the world through the participants. For this purpose, Khachaturian's works are included in the mandatory program for performance.
One of the most important achievements of the Khachaturian International Competition over the past 15 years is that the laureates of the competition perform on different platforms, make Aram Khachaturian's name heard all over the world and become winners of other prestigious competitions. Khachaturian International Competition has given many famous names to the music world, including Fedor Rudin, Miran Vaupotic, Andrey Ionitsa, Yaroslav Nadrzitski, Narek Hakhnazaryan and others.
The project is being implemented thanks to joint efforts of Armenia’s Ministry of Culture, “Aram Khachaturian-Competition” Cultural Foundation and the Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation of the CIS (IFESCCO).