Իրավունք 10:39 08/04/2019 Հայաստան
«Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը կկալանավորվի։ ՊԵԿ-ի ներկայացրած միջնորդությունն այսօր ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց։
Դատարանի դիմաց հավաքված են ընկերության բազմաթիվ աշխատակիցներ՝ «Ամոթ ՊԵԿ-ին», «Մենք Սպայկա ենք», «Մենք ենք Դավիթ Ղազարյանը» գրություններով ցուցապաստառներով։ Նրանք պահանջում են, որ իրենց հետ հանդիպման գա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հակառակ դեպքում սպառնում են փակել ճանապարհները։
«Մենք այստեղ կմնանք այնքան, մինչև մեր հարցերի պատասխանը կտա վարչապետը, մենք նրան ենք համարում նոր Հայաստանի երաշխիքը։ Այսօր քայքայվում են նոր Հայաստանի հիմքերը»,-հայտարարեց աշխատակիցներից մեկը։
Ընկերության տնօրինության ներկայացուցիչն ասաց, բողոքարկելու են դատարանի որոշումը, կոչ արեց աշխատակիցներին միասնական լինել, քանի որ արդարությունը վերաբերում է բոլորին, այդ թվում մյուս գործարարներին։
«Սա միայն Դավիթ Ղազարյանի հարցը չի, կոտրում են մեր երկրի տնտեսական ողնաշարը, չեն գալու այստեղ գործարարներ, չեն բերելու ներդրումներ, չե՞ք հասկանում»,-ասաց Բաղդասարյանը։
Աշխատակիցները վանկարկում են «ազատություն»։
Ակցիայի մասնակիցներին հայտնեցին՝ Դավիթ Ղազարյանը խնդրել է ցանկացած դեպքում շարունակել աշխատանքը:
Աշխատակիցներն ընդգծեցին, որ բողոքի ակցիան ինքնաբուխ է, չկան կազմակերպիչներ, իրենց հետագա գործողությունները լինելու են օրենքի շրջանակում, չեն զիջելու երկար ու բարդ պայքարում:

Общество 10:55 08/04/2019 Армения
Суд общей юрисдикции сегодня удовлетворил представленное Комитетом государственных доходов (КГД) Армении ходатайство, директор компании «Спайка» Давид Казарян будет заключен под стражу.
Сотрудники компании «Спайка», собравшиеся у здания суда, держат в руках плакаты с надписями: «Позор КГД», «Мы – Спайка», «Мы – Давид Казарян». Они требуют встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, в противном случае угрожаю перекрыть автодороги.
«Останемся здесь до тех пор, пока премьер не ответит на наши вопросы, именно его мы считаем гарантом новой Армении. И сегодня рушатся основы новой Армении», – заявил один из сотрудников компании.
Представитель руководства компании Карен Багдасарян отметил, что решение суда будет обжаловано, он также призвал сотрудников быть сплоченными, поскольку справедливость касается всех, в том числе и других предпринимателей.
«Это вопрос не только Давида Казаряна, они ломают хребет экономики нашей страны, сюда не станут приезжать предприниматели, не станут делать  инвестиции, неужели не понимаете этого?» – отметил К. Багдасарян.