Հասարակություն 17:30 12/04/2019 Աշխարհում
Մեծ Բրիտանիան WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին ԱՄՆ կարտահանձնի միայն այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ից  գրավոր երաշխավորություն կստանա, որ Ասանժին  մահապատիժ չի սպառնում։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ինչպես նախօրեին տեղեկացրել էր ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը, ԱՄՆ-ում Ասանժը մեղադրվում է համակարգչային հարձակում իրագործելու համար: Ասանժի ձերբակալման և արտահանձնման որոշումը ԱՄՆ-ը Բրիտանիա ուղարկել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին։ Եթե նա մեղավոր ճանաչվի, առավելագույնը 5 տարվա ազատազրկման կդատապարտվի, մինչդեռ  սովորաբար իրական ժամկետներն ավելի քիչ են օրենքով նախատեսված առավելագույնից։
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի ոստիկանությունը ապրիլի 11-ին ձերբակակել է  WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին, որը վեց տարի ապրում է Մեծ Բրիտանիայում Էկվադորի դեսպանատանը։ Ասանժին տեղափոխել են Լոնդոնի կենտրոնական ոստիկանության բաժին, որտեղ կմնա մինչև Վեստմինստրի դատարանի առջև կանգնելը։
Նշենք, որ 2012-ի ամռանը Ասանժը ապաստան էր խնդրել Էկվադորի ԱԳՆ-ից, որպեսզի խուսափի Շվեդիա արտահանձնումից, որտեղ նա մեղադրվում էր սեռական բնույթի հանցագործությունների մեջ, կամ ԱՄՆ, որտեղ նա կարող էր բանտարկվել լրտեսության համար:

Law 18:11 12/04/2019 World
Key figures in Britain’s opposition Labour Party said Friday the government should oppose the extradition of WikiLeaks founder Julian Assange to the United States on charges of conspiring to break into a Pentagon computer, local sources reported.
Party leader Jeremy Corbyn said in a tweet that the U.S. is trying to extradite Assange because he exposed “evidence of atrocities in Iraq and Afghanistan.”
Diane Abbott, Labour’s spokeswoman for domestic affairs, said the government should block the extradition on human rights grounds. She said the U.S. case against Assange is about the “embarrassment of the things he’s revealed about the American military and security services.”
Police arrested the WikiLeaks founder Thursday at the Ecuadorian embassy in London after Ecuador withdrew his asylum. He is in British custody awaiting sentencing for jumping bail in 2012.
U.S. Justice Department officials seek to put Assange on trial for allegedly conspiring to break into a classified government computer at the Pentagon.