Հասարակություն 11:46 13/04/2019 Արցախ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ապրիլի 12-ին ընդունել է Շվեդիայի Լունդի համալսարանի դասախոս, ցեղասպանագետ Սվանտե Լունդգրենին:
ԱՀ ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ պաշտպանը ողջունել է դոկտոր Լունդգրենի որոշումը ծանոթանալու Արցախի պատմությանը և հակամարտության առանձնահատկություններին: Նա կարևորել է օտարերկրացի հետազոտողների հետաքրքրությունն Արցախի հանդեպ և Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունների նկատմամբ, ինչը կբարձրացնի միջազգային իրազեկվածությունն Արցախի շուրջ:
Ա.Բեգլարյանը հակիրճ ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործառույթները և մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակն Արցախում, ինչպես նաև Ադրբեջանի հայատյացության քաղաքականության դրսևորումները:
Ս.Լունդգրենն իր զորակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդի ազատատենչ պայքարին՝ կարևորելով հակամարտության խաղաղ կարգավորումը և Ադրբեջանի հայատյացության շարունակական քաղաքականության նկատմամբ միջազգային պատշաճ ուշադրությունը:
Հանդիպումից հետո Պաշտպանի հրավերով Ս.Լունդգրենը դասախոսություն է կարդացել Արցախի պետական համալսարանի մի խումբ ուսանողների և դասախոսների համար:

Право 12:27 13/04/2019 НКР
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Артак Бегларян 12 апреля принял преподавателя Лундского университета Швеции, исследователя геноцидов Сванте Лундгрена, сообщают из офиса омбудсмена.
Согласно информации, Артак Бегларян приветствовал решение доктора Лундгрена ознакомиться с историей Арцаха и особенностями конфликта. Он отметил важность интереса иностранных исследователей к Арцаху и геноцидным действиям Азербайджана, что повысит осведомленность международного сообщества.
Артак Бегларян кратко представил функции Защитника прав человека и состояние защиты прав человека в Арцахе, а также проявления проводимой Азербайджаном политики армяноненавистничества.
Сванте Лундгрен выразил свою поддержку освободительной борьбе народа Арцаха, подчеркнув важность мирного урегулирования конфликта и надлежащего внимания международного сообщества к продолжающейся политике армяноненавистничества Азербайджана.
По приглашению омбудсмена Сванте Лундгрен после встречи  выступил с лекцией для студентов и преподавателей Арцахского государственного университета.