Իրավունք 11:57 18/04/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ Վերաքննիչ քրեական դատարանի ապրիլի 11-ի որոշումը նախօրեին տրամադրվել է  պաշտպանական խմբին:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբից տեղեկացնում են, որ Վերաքննիչ դատարանը չի փոփոխել առաջին ատյանի դատական ակտը, հաստատված է համարել կաշառքի դրվագով հիմնավոր կասկածի ինչպես նաև խուսափելու հիմքի բացակայությունը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքին, որով առաջին ատյանի դատարանը մարտի 15-ին բավարարել էր Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը՝ խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ, ապա այս մասով  պաշտպանական խումբը համամիտ չէ դատարանի որոշման հետ և գտնում է, որ դատարանը չի կայացրել իր լիազորություններից բխող որոշում,  ինչպես նաև պատճառաբանված անդրադարձ չի կատարել պաշտպանների ներկայացրած բողոքներին: Առաջիկա օրերին պաշտպանական խումբը Վճռաբեկ բողոք կներկայացնի:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը բողոքարկել էր մարտի 15-ի առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով բավարարվել էր ՀՔԾ-ի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման ժամանակը ևս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ:
Միաժամանակ դատարանը մերժել էր պաշտպանական խմբի կողմից գրավը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը:
Հիշյալ որոշմամբ առաջին ատյանի դատարանն արձանագրել էր նաև, որ  Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված կաշառքի դրվագով հիմնավոր կասկածը բացակայում է:

Право 13:21 18/04/2019 Армения
Решение Апелляционного уголовного суда Армении от 11 апреля 2019 года о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна накануне, 17 апреля, было передано адвокатской группе.
Как сообщают из адвокатской группы Роберта Кочаряна,  Апелляционный суд оставил неизменным судебный акт суда первой инстанции, счел подтвержденным отсутствие обоснованного подозрения по эпизоду взятки, а также основания для уклонения от следствия.
Что касается обвинения, предъявленного Роберту Кочаряну по статье 301.1 Уголовного кодекса РА, по которому 15 марта 2019 года суд первой инстанции удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы о продлении ареста Кочаряну на два месяца, то по этой части адвокатская группа не согласна с решением суда и считает, что суд не принял вытекающего из его полномочий решения, а также нет мотивированной отсылки к жалобам, поданным адвокатами.
Как отмечается, в ближайшие дни адвокатская группа представит кассационную жалобу.
Напомним, что защита второго президента Армении Роберта Кочаряна обжаловала решение суда первой инстанции от 15 марта 2019 года, которым было удовлетворено ходатайство ССС о продлении срока ареста Роберта Кочаряна на 2 месяца.
В то же время суд отклонил ходатайство адвокатской группы о признании залога допустимым, а также констатировал, что обоснованное подозрение по поводу взятки отсутствует.