Ֆրանսիայի վարչապետը կներկայացնի Ֆրանսիան՝ ապրիլի 24-ի Հայոց ցեղասպանության հիշատական միջոցառմանը
Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը կներկայացնի Ֆրանսիան՝ ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը, որը տեղի կունենա Փարիզում Կոմիտասի արձանի մոտ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Nouvelles d'Arménie-ից։
Այս իրադարձությունը պատմական է, քանի որ առաջին անգամ է, որ այն պաշտոնական բնույթ կունենա՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օր հաստատելուց հետո, որի մասին որոշումը Մակրոնը ստորագրեց ապրիլի 10-ին։
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին հիշատակման պատարագ էր մատուցվում նաև Փարիզի Աստվածամոր տաճարում, որն այս տարի նախատեսված էր ապրիլի 22-ին։ Տաճարի հրդեհի պատճառով պատարագը կմատուցվի Փարիզի մեկ այլ եկեղեցում։ Այս տարի Աստվածամոր տաճարում ցեղասպանության հիշատակման պատարագը լինելու էր թվով 40-րդը։

Politics 12:35 18/04/2019 World
Prime Minister Edouard Philippe will represent France at a ceremony commemorating the Armenia Genocide victims to be held at the Komitas Monument and Armenian Genocide Memorial in Paris on 24 April, Nouvelles d'Arménie reports.
The event is historic in a sense that it is the first official ceremony paying homage to the Genocide victims after French President Emmanuel Macron signed a decree to set April 24 as a national day of commemoration of the Armenian Genocide on 10 April.
Every year on 24 April Notre Dame cathedral in Paris would hold a requiem mass for the Armenian Genocide victims, with the ceremony slated for 22 April this year. However, due to the blaze that ravaged the cathedral on Monday, the liturgy will be offered at another church in Paris.