Մշակույթ 11:32 23/04/2019 Հայաստան
Սյունիքի մարզի Խդրանց գյուղի՝ 1899 թ. կառուցված եկեղեցու կողային պատը փլուզվել է։ Դեպքը տեղի է ունեցել ապրիլի 20-ին, 21-ին փրկարարները սահմանազատել են տարածքը, 23-ին տարածք է այցելել մարզպետի տեղակալներից մեկը։
ԱԻՆ-ից հայտնում են, որ  փլուզված պատի մակարեսեը 180 քմ է։
Ստացված տեղեկությունը փոխանցվել է մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության, մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման և հանրապետական գործադիր մարմինների հարցերով վարչության պետերին ու Կապանի փոխհամայնքապետին:
Մարզպետարանից հայտնեցին, որ կարևորում են մշակութային հուշարձանների պահպանությունը, խնդիրը գտնվում է   մշակույթի նախարարության և Սյունիքի մարզպետարանի ուշադրության կենտրոնում։
Թե ինչքան գումար է պետք եկեղեցու պատի վերականգնմա համար, մարզպետարանի կրթության, մշակույթի ու սպորտի վարչությունից Panorama.am-ին  ասացին, դեռ հաշվարկ չկա։
Սակայն քայլեր են իրականացվում գումարի հայթայթման համար։
«Այժմ նախարարության ու մարզպետարանի կողմից քայլեր են ձեռնարկվում՝ եկեղեցու վերականգնման համար ֆինանսական միջոցներ հայթայթելու և վերականգնումը պատշաճ մակարդակով իրականացնելու համար։
Առաջիկայում նաև լրացուցիչ քայլեր կձեռնարկվեն նման միջադեպերից խուսափելու   հուշարձանների պահպանությունն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով»,-նշում են մարզպետարանից։

Общество 12:19 23/04/2019 Армения
В селе Хдранц Сюникской области Армении обрушилась боковая стена возведенной в 1899 году церкви. Инцидент произошел 20 апреля, 21 апреля спасатели оградили территорию, 23 апреля место происшествия посетил один из заместителей губернатора.
Из МЧС Армении сообщают, что площадь обрушившейся стены составляет 180 кв м.
Полученная информация была передана руководителям департамента градостроительства аппарата областной администрации, департамента местного самоуправления и по делам республиканских исполнительных органов, а также заместителю главы общины Капан.
Из областной администрации сообщили, что они придают большое значение сохранению памятников культуры, проблема находится в центре внимания министерства культуры и администрации Сюникской области.
Сколько средств необходимо на восстановление церковной стены, из Департамента образования, культуры и спорта корреспонденту Panorama.am сказали, что пока нет расчетов.
Но предпринимаются шаги, чтобы добыть средства.
«В настоящее время министерство и областная администрация предпринимают шаги, чтобы добыть средства на восстановление церкви и проведение реставрации  на надлежащем уровне.
В ближайшее время будут также предприняты дополнительные  шаги, чтобы избежать подобных инцидентов, сделать охрану памятников более эффективной», – отмечают из областной администрации.