Իրավունք 19:14 07/05/2019 Հայաստան
Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իրականացնելով ՀՀ ազգային անվտանգության սպառնալիքների մասին տեղեկություններ ստանալուն և պետության հիմքերն ամրապնդելուն, արտաքին սպառնալիքներից պետության անվտանգության ապահովմանն ուղղված, օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների իրականացրած լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզական ծառայությունների աշխատակիցների կողմից կատարված լրտեսության դեպք: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԱԾ պաշտոնական կայքից։
Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության առաջադրանքով Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում գործող, ինքնությունը դեռևս չպարզված անձը համացանցային և նշված երկրում տեղի ունեցած անձնական շփումների ընթացքում ՀՀ քաղաքացուն ներկայանալով որպես Թուրքիայում ծպտյալ հետախուզական գործունեություն իրականացնող ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակից, համոզել է աշխատանքային առաջընթացի համար նրան տրամադրել ՀՀ տարբեր զորամասերի, զինվորական տեխնիկայի վերաբերյալ տվյալներ, այդ թվում՝ դրանց լուսանկարները, լուսանկարահանման համար տրամադրել է համապատասխան տեխնիկա, ինչից հետո ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, ՀՀ նշված քաղաքացու միջոցով, օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար, 2011-2018թթ. ընթացքում հավաքել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից արդեն իսկ մշակված և ՀՀ քաղաքացու միջոցով տրամադրված տեղեկությունները, որոնք հանձնել է Ադրբեջանի Հանրապետությանը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 302-րդ հոդվածի (լրտեսությունը) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, միջոցներ են ձեռնարկվում նմանատիպ դեպքերը ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ տեսադաշտում մշտապես պահելու և նմանատիպ հանցագործությունների հետագա ընթացքը կանխորոշելու համար:

Право 20:23 07/05/2019 Армения
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении раскрыла случай шпионажа, реализовав свои полномочия по получению информации об угрозах безопасности Армении и укреплению основ государства, нацеленные на защиту безопасности государства от внешних угроз, в результате масштабных оперативно-розыскных действий и комплексных следственных мероприятий раскрыла случай шпионажа со стороны сотрудников разведывательных служб Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
В частности, по поручению разведки Азербайджана находящееся на территории Турции лицо, личность которого еще не установлена, с помощью интернета и личных контактов на территории отмеченной страны, представившись сотрудником СНБ Армении, который под прикрытием проводит разведку в Турции, убедил гражданина Армении предоставить ему данные о военных частях, военной технике Армении, в том числе фотографии, предоставив соответствующую технику для фотографирования. После чего, под оперативным контролем сотрудников СНБ РА при помощи этого гражданина РА он по поручению иностранной разведки в 2011-2018 гг. собрал уже обработанную СНБ и предоставленную через гражданина Армении информацию для использования во вред суверенитету Армении, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности, которую передал Азербайджану.
По факту в следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам ст. 302 («Шпионаж») Уголовного кодекса Армении, предпринимаются меры для постоянного поддержания в центре оперативного поля зрения СНБ аналогичных случаев и предотвращения в дальнейшем подобных преступлений.