Քաղաքական 17:39 08/05/2019 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը և նախկին  վարչապետ, արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն քննադատել են  Թուրքիայի Բարձրագուն ընտրական խորհրդի (ԲԸԽ) մայիսի 6-ին կայացրած որոշումը, որով չեղարկվել էին Ստամբուլի քաղաքապետի ընտրության արդյունքները։
Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը, հիշեցնելով 2007թ. Թուրքիայի նախագահի պաշտոնում իր ընտրությունը չեղարկող ՍԴ-ի որոշման մասին, հետևյալ գրառումն է կատարել Twitter-ի իր էջում.
«Այն զգացողությունները, որ ունեցել էի 2007թ. Սահմանադրական դատարանի ընդունած «367-ի որոշման» ժամանակ, կրկին ապրեցի մեկ այլ գերագույն դատարան համարվող Բարձրագույն ընտրական խորհրդի երեկ ընդունած որոշումից հետո։ Ցավոք նույն տեղում դոփում ենք»։
Իսկ Դավութօղլուն իր գրառման մեջ ընդգծել է, որ Թուրքիայի քաղաքական ավանդույթի ամենակարևոր արժեքը ժողովրդին պատկանող վերջին խոսքի իրավունքն է, որն արտահայտվում է ընտրությունների միջոցով: «Անկախ արդարացումներից և փաստարկներից մարտի 31-ի ընտրություններից հետո տեղի ունեցածը և Բարձրագույն ընտրական խորհրդի՝ ընտրության արդյունքները չեղարկող որոշումը պատճառ են դարձել այս հիմնարար արժեքի վնասմանը»:
Թուրքական աղբյուրի բնորոշմամբ՝ նախկին պաշտոնյանները նման հայտարարություններով բացահայտորեն աջակցում են Թուրքիայի ընդդիմադիր քեմալական «Ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը» (ԺՀԿ-CHP)-ը, որի թեկնածուն՝ Էքրեմ Իմամօղլուն, հաղթել էր Ստամբուլի քաղաքապետի ընտրություններում։

Politics 18:46 08/05/2019 Region
Former president of Turkey Abdullah Gul and former minister at Erdogan Cabinet Ahmet Davutoglu criticized the decision on Monday to cancel the opposition’s victory in the March 31 local election and run the vote again, Ahval news reported.
The Supreme Election Council (YSK)’s decision came after the AKP appealed against the main opposition Republican People’s Party (CHP) candidate’s slim victory on March 31, alleging “serious irregularities” in the vote.
Opposition figures have decried the pressure placed on the council, which Turkish President Recep Tayyip Erdogan urged on Saturday to rerun the election.
Ahmet Davutoglu, a former AKP prime minister who was forced out in 2016 after an apparent power struggle with party officials close to the president, appears to share the opposition’s concerns about the validity of the YSK’s decision.
In a series of tweets published on Tuesday evening, Davutoglu said events after the Istanbul election and the decision to annul it had harmed the “basic values” of Turkey’s democracy – that voters had the final word at the ballot box.
“The biggest loss for a political movement is not an election, but the loss of moral superiority and social conscience”, said the former prime minister.
Former AKP president Abdullah Gul, also denounced the YSK’s decision via Twitter on Tuesday.
“What I felt in 2007 when the Constitutional Court made its unfair ruling number 367, that is what I felt yesterday when another high court, the Supreme Election Council, made its decision”, Gul said in his tweet on Tuesday.