Իրավունք 12:07 16/05/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ դատական նիստը մեկնարկել է։ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատ արձակելու վերաբերյալ միջնորդությամբ այս պահին հանդես է գալիս պաշտպանական խմբից Արամ Օրբելյանը։
Տեխնիկական խնդիրների պատճառով փաստաբանի  ձայնը լավ չէր լսվում։ Ի նշան դժգոհության լրագրողները լքեցին դատարանի դահլիճը։
Հայտարարվեց կարճատև ընդմիջում։ Այդ ընթացքում լրագրողները տեղավորվեցին դահլիճի ապակուց այն կողմ, որտեղ գտնվում են դատավորը, մեղադրող կողմը, պաշտպաններն ու մեղադրյալը։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հորդորեց անջատել բոլոր բջջային հեռախոսները։
Այսօր նաև պարզ կլինի, թե երբ են դատարան ներկայանալու Արցախի Հանրապետության ներկա և նախկին նախագահներ՝ Բակո Սահակյանը և Արկադի Ղուկասյանը, ովքեր անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու վերաբերյալ:

Право 13:17 16/05/2019 Армения
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Григоряна продолжает слушания по вопросу об обоснованности меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
С ходатайством об освобождении Кочаряна из-под ареста выступает представитель адвокатской группы второго президента Армении Арам Орбелян. Из-за технических причин его не было хорошо слышно. В знак недовольства журналисты покинули зал заседаний.
Был объявлен короткий перерыв. За это время журналисты разместились за стеклянной стенкой. Судья Давид Григорян призвал всех выключить телефоны.
Сегодня станет также известно, когда придут в суд действующий и бывший президенты Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Бако Саакян и Аркадий Гукасян, которые представили личное поручительство с целью освобождения второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под ареста.