Իրավունք 17:43 16/05/2019 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության գործող ու նախկին նախագահներից առաջ դատարան ներկայացած գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդհատեղ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքը, կոչ արեց՝ արտահայտություններում ու խոսքերում կոռեկտ լինել։
«Հարգելի դատարան, այս վարքը հնարավոր բոլոր խախտումներից դուրս է գալիս»,-միջադեպին խառնվեց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը՝ ընդհատելով թե Քոչարյանին,թե դատավորին, թե գլխավոր դատախազին։
Նա դժգոհեց, որ դատավորը թույլ է տալիս դատախազին ընդհատել ցանկացածի ցանկացած խոսքը, նույնիսկ բառը։
«Ինձ թույլ չեմ տվել բռի ձևով միջամտել»,-ասաց Ալումյանը՝ ակնարկելով Արթուր Դավթյանին։
Դատավորն էլ Ալումյանին հորդորեց «չափը չանցնել», դատախազն էլ վրա բերեց՝  «թող արտահայտություններում կոռեկտ լինեն, զերծ մնան հուզական արտահայտություններից»։
«Դատավարությունը նորմալ վարեք, որ մենք ստիպված չլինեն դատավարության կարգը վերականգնենք»,-ասաց Ալումյանը դատավորին։
ՀՀ երկրորդ նախագահն էլ արձագանքելով դատախազին, ասաց. «Ձեր մեղադրանքն ընդհանրապես իրավական դաշտի հետ կապ չունի, ինչ ուզեմ ասելու եմ և նստած լսելու ես»։
«Փորձի»,-արձագանքեց դատախազը։
Շարունակելով իր ելույթը, ՀՀ երկրորդ նախագահն ասաց. «Առնվազն անբարոյականություն է, իմ կենսագրությունն ունեցող մարդուն ասել, որ կարող է փախնել։ Պատերազմից չեմ փախել, մահանալուց չեմ փախել, հարյուր ու մի զիբիլից, կյանքի վտանգներից չեմ փախել, հիմա պետք է իրենցից փախնեմ։ Ո՞վ են իրենք»։
Քոչարյանն ասաց, երկրից գնալու հնարավորություն ունեցել է, բայց գնալու մտադրություն չի ունեցել, չունի։
«Շատ տհաճ է, որ իմ հին ընկերներին, շատ հարգարժան նախագահներ բերել են այստեղ։ Շատ տհաճ է, որ իրենք պիտի գային, Ձեզ համոզեին, որ ես փախնելու բան չունեմ»,-ասաց Քոչարյանը։

Право 18:02 16/05/2019 Армения
Прибывший в суд генеральный прокурор Армении Артур Давтян прервал выступление привлеченного в статусе обвиняемого по делу «1 марта» второго президента Армении Роберта Кочаряна, призвав его быть корректным в высказываниях.
«Уважаемый суд, это поведение выходит за рамки всех возможных нарушений», – отметил в свою очередь адвокат Айк Алумян, перебив как Кочаряна, так и прокурора.
Он выразил недовольство в связи с тем, что суд позволяет прокурору перебивать выступление кого бы то ни было.
«Не позволял себе вмешиваться таким грубым образом», – отметил Алумян, имея в виду Артура Давтяна.
Судья же призвал А. Алумяна «знать меру», прокурор же, в свою очередь, призвал: «Пусть будут корректными в своих выражениях, воздерживаются от эмоциональных выражений».
«Ведите судопроизводство нормально, чтобы мы не были вынуждены восстанавливать порядок судопроизводства», – обратился А. Алумян к судье.
Второй президент РА, отвечая прокурору, отметил: «Ваше обвинение вовсе не находится в правовом поле. Буду говорить все, что хочу, а ты будешь сидеть и слушать».
«Попробуй», – ответил прокурор.
Продолжая своё выступление, Роберт Кочарян отметил: «Это как минимум аморально, говорить имеющему подобную биографию человеку, что он может сбежать. Я не сбежал от войны, от смерти, от опасностей жизни, а сейчас должен убежать от них? Да кто они такие?».
Р. Кочарян отметил, у него была возможность уехать из страны, но у него никогда не было и сейчас нет подобного намерения.
«Очень неприятно, что в суд вызвали моих старых друзей, очень уважаемых президентов. Очень неприятно, что они должны были приехать, чтобы убедить Вас, что мне не от чего бежать», – добавил Р. Кочарян.