Իրավունք 11:00 22/05/2019 Հայաստան
Ֆրեզնոյի նախկին բնակիչ Արա Դոլարյանը մեղադրվում է օտարերկրյա կառավարությանը զենքի ապօրինի վաճառքի և փողերի լվացման մեջ
Ֆրեզնոյում մայիսի 15-ին ձերբակալվել է Ֆրեզնոյի նախկին բնակիչ 58-ամյա Արա Դոլարյանը, ով մեղադրվում է զենքի եւ զինամթերքի ապօրինի վաճառքի, փողերի լվացման եւ դավադրության մեջ, հայտարարել է ԱՄՆ-ի դատախազ Մաքգրեգոր Սքոթը:
«Ամերիկայի Ձայն»-ը գրում է, դրա մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը:
Դատարանի փաստաթղթերի համաձայն, Դոլարյանը հանդիսանում է Dolarian Capital Inc. (DCI) զենքի վաճառքով զբաղվող ընկերության սեփականատեր, որը գործում է Ֆրեզնոյում, մայրաքաղաք Վաշինգտոնում և Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում։ Դոլարյանը ԱՄՆ-ի քաղաքացի է, ով այժմ բնակվում է Սոֆիայում:
2013 թ. ի վեր և 2014 թ. ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մերժել է DCI- ին տրամադրել լիցենզիաներ` միջազգային զենքի գործարքներ իրականացնելու համար: Այս ժամանակահատվածում DCI- ն իրավասու չէր միջազգային զենքի գործարքներ կնքել, սակայն Դոլարյանը կասկածվում է միլիոնավոր դոլարների պայթուցիկների, հրթիռների, հրազենային զենքերի ու օդային ուժերի գնդացիրների փոխանցման մեջ Նիգերիայի կառավարությանը Արեւելյան Եվրոպայից ու Հարավային Աֆրիկայից:
Ըստ աղբյուրի, այս զենքի գործարքի արդյունքում ենթադրվում է, որ 2014 թ. հունիսին Դորյանը վաճառքի պայմանագրեր է կնքել Նիգերիայի անունից գործող ֆրանսիական սպառազինության վաճառքով զբաղվող Societe D'Equipments Internationaux- ի (SEI) ընկերության հետ` ավելի քան 8,5 միլիոն դոլարի պայթուցիկներ, հրթիռներ, հրազենային զենքեր ու օդային ուժերի գնդացիրներ ձեռքբերելու եւ փոխանցելու համար: Դոլարյանը լիցենզավորման հայտ է ներկայացրել ԱՄՆ պետքարտուղարություն 2014 թ. Հունիսին այս գործարքի համար: Դիմումը, ինչպես նաև հետագա ևս մեկ այլ դիմում, երբևէ չի հաստատվել պետքարտողարության կողմից:
Առանց պետքարտողարության հավանության Դոլարյանը որոշ տեղեկության համաձայն Նիգերիայից եւ նրա բրոքեր SEI- ից ստացել է մոտ 8.3 միլիոն դոլար: Այս միջոցների մի մասը տրամադրվել է Նիգերիայի կողմից Հոնկոնգում գրանցված կեղծ կահույքի ընկերության միջոցով: Այնուհետեւ այս գումարները փոխանցվել են Դոլարյանին և այլոց պատկանող տարբեր այլ հաշիվներ: Գումարները ստանալուց անմիջապես հետո Դորյանը օգտագործել է այն անձնական ծախսերը հոգալու համար, ինչպես օրինակ, դաշնային եւ նահանգային հարկային պարտքերը մարելու եւ BMW ավտոմեքենա գնելու համար: 2015 թ. փետրվարին դաշնային կառավարությունը բռնագրավեց ավելի քան 6 մլն դոլար, որ մնացել էր Դոլարյանի հաշվին: Այս բռնագանձման վերաբերյալ առկա է քաղաքացիական վարույթ, որը դեռ ընթաքցի մեջ է (գործ համար 1: 15-cv-954-DAD):
«Ազգային անվտանգության հարցերում առաջնահերթություն են զենքի վաճառքի եւ ԱՄՆ փողերի լվացման վերահսկողության մասին օրենքների խախտումների ուսումնասիրությունը», - ասել է Ազգային անվտանգության նախարարության հատուկ գործակալ Ռայան Լ. Սփռադլինը: «Սպառազինությունների անօրինական վաճառքը սպառնալիք է ոչ միայն ԱՄՆ ազգային անվտանգությանն, այլեւ միջազգային հանրության անվտանգությանը»:
Եթե ապացուցվի նրա մեղքը չլիցենզավորված գործարքներ իրականացնելու մեջ, ապա Դոլարյանը կարող է դատապարտվել 20 տարվա ազատազրկման և մեկ միլիոն դոլար տուգանքի, ինչպես նաև 5 տարվա ազատազրկման եւ 250,000 դոլար տուգանքի ՝ դավադրության համար և 20 տարվա ազատազրկման և 500,000 ԱՄՆ դոլարի չափով տուգանքի՝ փողերի լվացման համար:

Law 11:36 22/05/2019 Armenia
A former Fresno resident of Armenian descent who went from being an artist to an international arms dealer is facing federal charges of illegally brokering the sale of military-grade arms and munitions, as well as money laundering and conspiracy.
Ara Dolarian, 58, was arrested in Fresno last Wednesday on a criminal complaint from Homeland Security Investigations, The Business Journal reports, citing a press release from the Department of Justice for the Eastern District of California.
Dolarian’s company, Dolarian Capital, Inc., is an arms broker operating in Fresno, Washington D.C. and Sofia, Bulgaria, of which Dolarian is a resident.
In 2013 and through 2014, Dolarian was denied licenses to broker international arms deals by the U.S. Department of State, according to court documents. Despite not being authorized to sell weapons, the DOJ alleges Dolarian attempted to broker a multi-million dollar transfer of high-explosive bombs, rockets, military-grade firearms and aircraft-mounted cannons from Eastern Europe and South Africa to the government of Nigeria.
Dolarian is accused of executing sales contracts in 2014 with the Society D’Equipments Internationaux (SEI), a French arms brokering company acting on behalf of the Nigerian government, for an $8.5 million deal to purchase munitions and explosives. Dolarian allegedly accepted approximately $8.3 million from Nigeria and its broker, SEI.
An application for this deal before the U.S. State Department in June 2014 was also never approved, according to the release.
Shortly after receiving the funds, Dolarian used them to pay off personal expenses, such as federal and state tax debts, and to buy a BMW SUV, according to the U.S. Attorney’ office.
The federal government seized more than $6 million from Dolarian’s accounts in February 2015.
If convicted Dolarian — who made his first court appearance Thursday — could face a maximum of 20 years in prison and a $1 million fine for unlicensed arms brokering, five years and a $250,000 fine for conspiracy and a maximum statutory penalty of 20 years in prison and a fine of $500,000 or up to twice the value of the arms sold, whichever is greater.
The final determination of sentencing would be made by the court.
Before his work as an international arms dealer, Dolarian was the son of the one-time chairman of the Art Department at Fresno State, according to a Fresno Bee profile story. His mother was a local peace activist.
Dolarian studied sculpture in college, and eventually became a financier who was successfully sued for providing so-called “junk pigs” in a 2000 deal with a Midwestern meat supplier. He would go on to broker arms deals in Iraq and Afghanistan.