Հասարակություն 19:49 22/05/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ֆիզիոլոգիայի և բժշկության ոլորտի նոբելյան մրցանակակիր Հարալդ Զուր Հաուզենին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ վարչապետը ողջունել է անվանի գիտնականին Հայաստանի կառավարությունում և բարձր գնահատել նրա ներդրումը գլոբալ առողջապահության զարգացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է բնակչության շրջանում վարակիչ հիվանդությունների դեպքերի կանխարգելման նպատակով անվտանգ և արդյունավետ պատվաստումների իրականացումը, և այս ոլորտում պարոն Զուր Հաուզենի տպավորիչ ձեռքբերումները և փորձը օգտակար կլինեն, կնպաստեն հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը:
Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Հարալդ Զուր Հաուզենը նշել է, որ ուրախ է այցելել մեր երկիր, հանդիպել ՀՀ վարչապետին և, առաջին անգամ գտնվելով Հայաստանում, տպավորված է ջերմ հյուրընկալությամբ: Անդրադառնալով գլոբալ առողջապահության մարտահրավերներին՝ պարոն Զուր Հաուզենը նշել է, որ, իր կարծիքով, պատվաստումը վարակիչ հիվանդությունները կանխարգելող լավագույն լուծումներից է, և հանրային ճիշտ իրազեկումը դրա կարևորության վերաբերյալ էական նշանակություն ունի:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել պատվաստումների ազդեցության, հանրային տեղեկացվածության բարձրացման հարցերի շուրջ:

Общество 20:40 22/05/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня лауреата Нобелевской премии по физиологии или медицине Харальда цур Хаузена. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр приветствовал известного ученого в правительстве Армении и высоко оценил его вклад в развитие глобального здравоохранения. Никол Пашинян отметил, что правительство Армении придает важность внедрению безопасной и эффективной вакцинации для профилактики инфекционных заболеваний среди населения, и впечатляющие достижения и опыт господина Харальда цур Хаузена в этой области будут полезны и будут способствовать повышению общественной осведомленности.
Лауреат Нобелевской премии Харальд цур Хаузен отметил, что он рад посетить нашу страну, встретиться с премьер-министром Армении и, будучи в Армении впервые, впечатлен теплым гостеприимством. Коснувшись проблем глобального здравоохранения, Харальд цур Хаузен отметил, что, по его мнению, вакцинация является одним из лучших решений для профилактики инфекционных заболеваний, и правильное информирование общественности о ее важности имеет первостепенное значение.