Իրավունք 17:07 24/05/2019 Հայաստան
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ պարոն Գագիկ Հարությունյանը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետի և 87-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքերով դիմում է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ իր լիազորությունները 2019 թվականի մայիսի 24-ից դադարած համարելու առնչությամբ։
Խորհրդի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ տվյալ դեպքում, հրաժարական ներկայացնելն ինքնին իրավունքի ուժով հիմք է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի լիազորությունները դադարած համարելու համար։
Հիշյալ դիմումին Բարձրագույն դատական խորհուրդը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիմքով կայացրել է որոշում, որով արձանագրվել է հրաժարական ներկայացնելու փաստը։
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 84-րդ հոդվածի 13-րդ մասով նախատեսված կարգով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունների կատարումը վերապահված է տարիքով ավագ անդամին՝ պարոն Գևորգ Դանիելյանին։

Право 19:20 24/05/2019 Армения
Исполнение обязанностей председателя Высшего судебного совета Армении возложено на Геворга Даниеляна
Председатель Высшего судебного совета (ВСС) Армении Гагик Арутюнян, на основании п.5. ч.1 ст. 86 и п.2 ч.1 ст.87 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», представил заявление в Высший судебный совет  – в связи с прекращением своих полномочий с 24 мая 2019 года.
Как сообщает пресс-служба ВСС, в данном случае представление заявления об отставке само по себе в силу закона служит основанием для прекращения полномочий члена Высшего судебного совета.
ВСС на основании ч.5 ст. 86 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения» вынес решение, которым зарегистрировал факт представления заявления об отставке.
В порядке, предусмотренном  ч.13 ст.84 конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», в случае приостановления, прерывания или прекращения полномочий председателя Высшего судебного совета его обязанности исполняет старший по возрасту член Совета, в данном случае – г-н Геворг Даниелян.