ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:34 28/05/2019 Հայաստան
«Ժողովուրդ». ՌԴ իշխանությունները բավարարել են Միհրան Պողոսյանի՝ քաղաքական ապաստան ստանալու միջնորդությունը. Հարվա՞ծ է ՀՀ իմիջին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Մինչ լրատվական կայքերը, հղում անելով իրենց աղբյուրներին, տեղեկություններ են հրապարակում, թե ՌԴ իշխանությունները բավարարել են Հայաստանում հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ, հետախուզման մեջ գտնվող ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի՝ քաղաքական ապաստան ստանալու միջնորդությունը, ՀՀ պատկան մարմինները, սովորության համաձայն, լռում են:
Երեկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից այդպես էլ հստակ պատասխան չստացվեց՝ ի վերջո բավարարվել է միջնորդությունը, թե ոչ: Նման անորոշություն էր նաև ՀՀ ԱԳՆ-ում: Երեկ ամբողջ օրը «Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց այս կապակցությամբ պատասխան ստանալ ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից, սակայն կրկին ապարդյուն. նրանք ևս որևէ ինֆորմացիայի չէին տիրապետում: Եվ սա այն դեպքում, երբ խոսք է գնում ՀՀ քաղաքացու, գեներալի կոչում ունեցող նախկին պաշտոնյայի մասին:
Ավելորդ է, թերևս, բացատրել, թե քաղաքական առումով ինչ վտանգավոր հետևանքներ կարող է ունենալ Մ. Պողոսյանին ՌԴ-ում քաղաքական ապաստան տալը: Ստացվում է՝ ՌԴ-ն, որ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, Հայաստանի հետ տնտեսական և ռազմաքաղաքական ընդհանուր միավորման մեջ, իր այդ քայլով կընդունի՝ մեր երկրում չկա ժողովրդավարություն, այլ կան քաղաքական հալածյալներ:
Իսկ սա արդեն վատ մեսսիջ է աշխարհին, և հարված ՀՀ իմիջին: Թեև, իրականում բոլորի համար պարզ է, որ հարուցված քրեական գործը բացառապես իրավական դաշտում է, թելադրված է բացառապես ՀՀ իշխանությունների՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնառությամբ, և որ օրենքի առաջ հավասար են բոլորը, անկախ իրենց քաղաքական հայացքներից: Հավելենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթը նաև գրավոր հարցում է ուղարկել ՌԴ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայություն, և ստանալուն պես կհրապարակենք այն»:

Пресса дня 12:25 28/05/2019 Армения
«Жоховурд»: Власти РФ удовлетворили ходатайство о предоставлении политического убежища Миграну Погосяну
Газета «Жоховурд» пишет, что пока новостные сайты со ссылкой на свои источники публикуют сведения о том, что власти РФ удовлетворили ходатайство о предоставлении политического убежища бывшему начальнику Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Миграну Погосяну, который объявлен в розыск и обвиняется в рамках уголовного дела в Армении, надлежащие органы Армении, по привычке, молчат.
«Вчера так и не удалось получить из прокуратуры четкий ответ в связи с тем, удовлетворено ходатайство или нет. Подобная неопределенность была также в МИД. Вчера весь день издание пыталось получить ответ в пресс-службе МИД Армении, однако тщетно: они также не владели какой-либо информацией. И это в том случае, когда речь идет о гражданине Армении, бывшем должностном лице, имеющем звание генерала.
Пожалуй, излишне объяснять, какие опасные последствия в политическом плане может иметь предоставление политического убежища в РФ Миграну Погосяну. Получается, что Россия, являясь стратегическим союзником Армении, находясь в одном экономическом и военно-политическом союзе с Арменией, признает этим шагом, что в Армении нет демократии, а есть политически преследуемые.
А это уже плохой месседж миру и удар по имиджу Армении. Хотя в действительности всем ясно, что возбужденное уголовное дело находится исключительно в правовом поле и продиктовано исключительно приверженностью властей Армении борьбе с коррупцией и что перед законом все равны, независимо от политических взглядов», - отмечает издание.
Газета «Жоховурд» направила также письменный запрос в пресс-службу генеральной прокуратуры РФ и сразу после предоставления ответа опубликует его.