Քաղաքական 10:47 06/06/2019 Աշխարհում
Հաջորդ շաբաթ Ճապոնիայի վարչապետ Շինզո Աբեն մտադիր է այցելել Իրան։  Սա կլինի Ճապոնացի վարչապետի առաջին այցը վերջին 4 տասնամյակում։ Տոկիոն հույս ունի միջնորդ հանդիսանալ Վաշինգտոնի ու Թեհրանի միջև: Այս մասին գրում է Rudaw-ը։
Իշխանության ներկայացուցիչը AFP-ին ասել է, որ Տոկիոն «դեռեւս այցի մանրամասներն է կազմակերպում, այդ թվում նաև այն, թե Իրանում ում հետ է հանդիպելու վարչապետը»։ Սակայն տեղական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ Աբեն բանակցություններ կվարի Իրանի բարձրագույն հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիի ու նախագահ Հասան Ռուհանիի հետ:
Տեղական «Kyodo» լրատվական գործակալությունը հաղորդել է, որ սա վերջին 41 տարիներին լինելու է Ճապոնիայի վարչապետի առաջին այցն Իրան:
Հաղորդվում է, որ, քանի որ Իրանի ու Ճապոնիայի առանցքային դաշնակից ԱՄՆ-ի միջև լարվածությունն աճում է, Ճապոնիան ցանկանում է որպես միջնորդ ուղւ բանակցություններ վարել Իրանի ղեկավարների հետ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի վերջին, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետական այցով Տոկիոյում էր, հայտարարել էր, որ Թեհրանի հետ բանակցությունների համար բաց է՝ դրանով իսկ կանաչ լույս վառելով Աբեի պլանների համար:

Politics 11:59 06/06/2019 World
Shinzo Abe plans to travel to Iran next week, officials said Thursday, the first visit by a Japanese prime minister in more than four decades as Tokyo hopes to mediate between Washington and Tehran, Rudaw reported, citing AFP.
A government official told AFP that Tokyo was “still arranging details, including whom our prime minister will meet there” but local media have said Abe will hold talks with Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei and President Hassan Rouhani.
Local news agency Kyodo reported it would be the first such visit for 41 years.
As tensions intensify between Iran and Japan’s key ally the United States, Abe has reportedly proposed serving as a go-between by directly holding talks with Iran’s key leaders.
During his state visit to Tokyo in late May, US President Donald Trump said he remained open to talks with Tehran, appearing to give the green light to Abe’s plan.