Քաղաքական 11:22 06/06/2019 Աշխարհում
Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարել է, որ հրաժարականի որոշում էր ընդունել հանուն երկրի կայունության։
«Իմ որոշումը, որն ընդունել եմ այս տարի, ստուգված,  նորմալ որոշում է հանուն երկրի կայունության, հանուն ապագայի, հանուն քաղաքականության շարունակականության, որը ես վերջին 30 տարին վարել եմ»,- Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ հայտարարել է Նազարբաևը խորհրդարանում։
Նա նշել է, որ հրաժարականից հետո տարբեր երկրների ղեկավարներից նամակներ  և զանգեր է ստացել։
«Ես ինքս զարմանում  էի, որ նման արձագանք եղավ, հենց այն արձագանքը, որ մենք կրկին բոլորին այն օրինակը  ցույց տվեցինք, թե ինչպես կարելի է լուծել իշխանության փոխանցման հարցը»,- ասել է Նազարբաևը։
Շուրջ 30 տարի երկիրը ղեկավարելուց հետո Նազարբաևը այս տարվա մարտի 20-ին  հայտարարեց հրաժարականի մասին։ Երկրի ղեկավար դարձավ սենատի նախագահ Քասիմ Տոկաևը։  Նախագահական արտահերթ ընտրությունները նշանակված են հունիսի 9-ին։ Արդեն գրանցվել է 7 մարդ, այդ թվում Տոկաևը։

Политика 13:59 06/06/2019 В мире
Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев объяснил, почему принял решение об отставке. Информацию передает РИА Новости.
«Мое решение, которое принято в этом году, – выверенное, нормальное решение ради стабильности государства, ради будущего, ради преемственности политики, которую я последние 30 лет проводил», – сказал Назарбаев на пленарном заседании сената парламента республики.
По его словам, он был удивлен, когда получил от глав других государств многочисленные письма и звонки, поскольку не ожидал такой реакции. Однако, как подчеркнул Назарбаев, его шаг стал примером того, как «надо решать вопрос транзита власти».
Нурсултан Назарбаев возглавлял Казахстан почти 30 лет, с 1990 года. Двадцатого марта он объявил, что покидает пост. Свои полномочия — до выборов нового президента – Назарбаев передал Касыму-Жомарту Токаеву, который до этого был председателем сената.
Досрочные выборы главы республики пройдут 9 июня. Среди кандидатов – семь человек, в том числе Токаев.