Մշակույթ 19:00 07/06/2019 Աշխարհում
Մայիսի 31-ից Դալասում մեկնարկել է Cliburn International Junior Piano Competition-ը, որին հնարավորություն ունեն մասնակցելու 13-17 տարեկան դաշնակահարները։ Մրցույթի կայքից տեղեկանում ենք, որ ընդհանուր, մրցույթին մասնացում է 23 դաշնակահար։ Եզրափակիչ է անցել երեք դաշնակահար, այդ թվում  ռուսաստանաբնակ դաշնակահարուհի 15-ամյա Եվա Գևորգյանը։ Նա և ևս երկու դաշնակահար՝ Ավստրալիայից և Հարավային Կորեայից, հունիսի 8-ին կմրցեն առաջին մրցանակի համար։
Եզրափակիչ համերգին  երիտասարդ դաշնակահարները կատարելու են ամբողջական կոնցերտ՝ Դալասի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։
Առաջին մրցանակակիրը կստանա 15,000 ԱՄՆ դոլարի դրամական պարգև,  երկրորդ մրցանակակիրը 10,000 դոլար, երրորդ`5000 դոլար:
Եվան սովորում է Մոսկվայի Պ.Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիային կից երաժշտական դպրոցում: Նա նվագում է 3 տարեկանից, մասնակցել է 15-ից ավելի միջազգային մրցույթների և փառատոների` մասնավորապես «Շոպեն» դաշնակահարների մանկապատանեկան միջազգային մրցույթին (Լեհաստան), «Չիտա դի Սան-Դոնա-դի-Պյավե» II միջազգային մրցույթին (Իտալիա), Բակուլովի անվան դաշնակահարների համառուսաստանյան մրցույթին (Եկատերինբուրգ), Clavi Cologne Piano Competition (Գերմանիա) և արժանացել բացառապես առաջին մրցանակների, Cleveland International Piano Competition-ում արժանացել է առաջին մրցանակին։

Culture 16:52 07/06/2019 Armenia
15-year-old Eva Gevorgyan, representing Russia and Armenia, is among the three pianists to be qualified for the final of the 2019 Cliburn International Junior Piano Competition which kicked off in Dallas on 31 May.
The two other finalists of the competition are 16-year-old Shuan Hern Lee from Australia and 17-year-old JiWon Yang from South Korea, the Cliburn reveled in a Facebook post.
The young pianists will perform full concertos with the Dallas Symphony Orchestra and Ruth Reinhardt at the final round scheduled for Saturday, June 8.
The first-prize winner will receive a cash award of $15,000; second prize is $10,000; and third prize is $5,000. All three top prizes will also include scholarships, and community residency and mentorship opportunities with the Cliburn.
The 2019 Cliburn Junior brought together a total of 23 contestants aged 13-17.
Eva is studying at the music school under the Moscow State Tchaikovsky Conservatory. She has been playing the piano since 3 years of age. Eva has been taking part in international music competitions and festivals since she was 15 years old, winning all of them.
According to the experts, Eva does not simply play; she strives to convey the music to the audience in its full depth and beauty.