Մշակույթ 19:00 07/06/2019 Աշխարհում
Մայիսի 31-ից Դալասում մեկնարկել է Cliburn International Junior Piano Competition-ը, որին հնարավորություն ունեն մասնակցելու 13-17 տարեկան դաշնակահարները։ Մրցույթի կայքից տեղեկանում ենք, որ ընդհանուր, մրցույթին մասնացում է 23 դաշնակահար։ Եզրափակիչ է անցել երեք դաշնակահար, այդ թվում  ռուսաստանաբնակ դաշնակահարուհի 15-ամյա Եվա Գևորգյանը։ Նա և ևս երկու դաշնակահար՝ Ավստրալիայից և Հարավային Կորեայից, հունիսի 8-ին կմրցեն առաջին մրցանակի համար։
Եզրափակիչ համերգին  երիտասարդ դաշնակահարները կատարելու են ամբողջական կոնցերտ՝ Դալասի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։
Առաջին մրցանակակիրը կստանա 15,000 ԱՄՆ դոլարի դրամական պարգև,  երկրորդ մրցանակակիրը 10,000 դոլար, երրորդ`5000 դոլար:
Եվան սովորում է Մոսկվայի Պ.Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիային կից երաժշտական դպրոցում: Նա նվագում է 3 տարեկանից, մասնակցել է 15-ից ավելի միջազգային մրցույթների և փառատոների` մասնավորապես «Շոպեն» դաշնակահարների մանկապատանեկան միջազգային մրցույթին (Լեհաստան), «Չիտա դի Սան-Դոնա-դի-Պյավե» II միջազգային մրցույթին (Իտալիա), Բակուլովի անվան դաշնակահարների համառուսաստանյան մրցույթին (Եկատերինբուրգ), Clavi Cologne Piano Competition (Գերմանիա) և արժանացել բացառապես առաջին մրցանակների, Cleveland International Piano Competition-ում արժանացել է առաջին մրցանակին։

15-летняя пианистка Ева Геворгян прошла в финал международного конкурса
С 31 мая в Далласе стартовал Cliburn International Junior Piano Competition, в котором приняли участие 13-17-летние пианисты. Как сообщается на сайте конкурса, число участников составило 23.
В финал конкурса прошли три участника, в том числе и 15-летняя пианистка Ева Геворгян, проживающая в России. Она и еще 2 конкурсанта – из Австралии и Южной Кореи – 8 июня поборются за первый приз.
На финальном концерте конкурсанты выступят с Симфоническим оркестром Далласа. Обладатель первого приза получит 15,000 долларов США.
Ева Геворгян – юная пианистка и композитор. Она родилась 15 апреля 2004 года и в настоящее время учится в Центральной музыкальной школе при Московской государственной консерватории П.И. Чайковского.
Ева является лауреатом более 25 международных конкурсов в России, Германии, Италии, Чехии, Португалии, Словении, Польше, Эстонии, на Мальте. Она начала заниматься музыкой в 5,5 лет, а уже в 6 выиграла первый конкурс. Ее концерты с успехом проходят в Армении, России, Германии, в Украине, в Эстонии, Италии, Бельгии и других странах.
По оценкам специалистов, Ева стремится не просто играть ноты, но передать слушателям всю красоту и глубину музыки.