Իրավունք 14:48 11/06/2019 Հայաստան
Սահամանադրական դատարանը մեկ ամսով երկարաձգել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը։ Այս մասին գրում է «Փաստինֆո»-ն։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնել և դիմել ՍԴ`ՀՀ ՔՕ-ի 300.1 հոդվածով առաջադրված մեղադրանքի, այսինքն հետադարձ ուժ տալու սահմանադրականության, ինչպես նաև նշված մեղադրանքի շրջանակներում նախագահական անձեռնմխելիության հարցը պարզելու համար:
Սահմանադրական դատարանը հունիսի 7-ին որոշել է լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու համար 2019թ.-ի մայիսի 20-ին ՍԴ մուտքագրված առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը երկարաձգել մինչև հուլիսի 9-ը։

Право 15:06 11/06/2019 Армения
Конституционный суд Армении на один месяц продлил срок предварительного рассмотрения заявления судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна о приостановлении производства по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и остальных фигурантов и обращении в КС. Об этом сообщает «ФактИнфо».
Председатель Конституционного суда Грайр Товмасян решил для проведения дополнительных исследований продлить срок поступившего в КС 20 мая 2019 года предварительного изучения обращения суда первой инстанции до 9 июля.
Напомним, что судья Давид Григорян 20 мая принял решение приостановить производство по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех высокопоставленных экс-чиновников и обратиться в КС для прояснения вопроса о конституционности статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении.