ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:50 11/06/2019 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հունիսի 8-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Դիլիջանում, «Մտքերի գագաթնաժողովի» ժամանակ հայտնել էր, որ իր գրասենյակի ղեկավարը Չինաստանում այցելել է «Շանսի-Նաիրիտ» գործարան և նոր համաձայնագրեր ստորագրել՝ արտադրությունը զարգացնելու նպատակով։ «Գործարան կգնան 4 մասնագետ Հայաստանից, մեկը՝ փոխտնօրենի կարգավիճակում»,- ասել էր նա։ Այդ 4 մասնագետները «Նաիրիտ» ՓԲԸ նախկին աշխատակիցներ են՝ հայտնեց «Նաիրիտ» գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը։ «Մեր գործարանը փակեցին, հիմա էլ մասնագետներին են տանում»։
Փաստորեն, կառավարությունը տապալեց «Նաիրիտ» գործարանի վերագործարկման ծրագրերը, արգելակեց կոլեկտիվի ջանքերը, հիմա տանում է մասնագետներին։ Իսկ ավելի վաղ չինացիները տարել էին նաև տեխնոլոգիաները։ «Շանսի-Նաիրիտ»-ը ստեղծվել էր մեր «Նաիրիտի» տեխնոլոգիաների հիման վրա։ Հունիսի 24-ին հիմնական արտադրությունները՝ քլորոպրենի, ացետիլենի, թթուների, վաճառվելու են աճուրդով։ Տպավորություն է, որ Ավինյանը «Նաիրիտը» ոչնչացնելու հատուկ ծրագիր ուներ, որը հաջողությամբ իրագործվում է»:

Пресса дня 12:04 11/06/2019 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что вице-премьер Тигран Авинян 8 июня на международной конференции Armenian Summit of Minds в Дилижане заявил, что руководитель его офиса побывал заводе «Шанси-Наирит» в Китае и подписал новые соглашения для развития производства.
«На завод будут направлены четыре специалиста из Армении, причем один из них – в ранге замдиректора», - заявил Авинян. Эти 4 специалиста – бывшие сотрудники ЗАО «Завод Наирит», сообщил бывший директор завода Карен Исраелян. «Наш завод закрыли, а сейчас уводят специалистов», - отметил он.
«Фактически, правительство провалило программы перезапуска завода "Наирит", свело на нет усилия коллектива, а сейчас уводит специалистов. А еще раньше китайцы увели также технологии завода. Китайский завод "Шанси-Наирит" был создан на основе технологий завода "Наирит". 24 июня основные производства – хлоропреновое, ацетиленовое, соляной кислоты – будут проданы на аукционе. Создается впечатление, что у Тиграна Авиняна была специальная программа по уничтожению "Наирита", которая успешно осуществляется», - отмечает издание.