ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:43 13/06/2019 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. «ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2019թ. մայիսին 2018թ. նախորդ ամսվա նկատմամբ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 2,8 տոկոս գնաճ: Այս ցուցանիշին զուգահեռ՝ գնաճ է արձանագրվել սննդամթերքի այնպիսի տեսակների դեպքում, որոնք քաղաքացիների համար առաջին անհրաժեշտության նշանակություն ունեն: Օրինակ՝ մսամթերքի ապրանքախմբում 2,4 տոկոս գնաճ է արձանագրվել, ձվի գինը 2019թ. մայիսին 2018թ. մայիսի համեմատ աճել է 27 տոկոսով, կաթնամթերքը՝ 3,5, թռչնամիսը՝ 13,6, կաղամբը՝ 78,6, լոլիկը՝ 18, 4, վարունգը՝ 36,3, գազարը՝ 33,4, սոխը 65, կարտոֆիլը՝ 38,6 տոկոսով: Տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը «Փաստի» հետ զրույցում այս առումով առանձնացրեց հատկապես ցուցանիշների արձանագրման մեթոդաբանության հարցը:
«Ըստ էության, եթե հասարակությունը ասում է, որ սարսափելի գնաճ գոյություն ունի, պարզ չէ՞, որ առաջին հերթին հենց այդ ապրանքները նկատի ունի: Կարող է ընդհանուր սպառման ապրանքների շարքում, այդ թվում՝ սննդամթերքի կտրվածքով, որոշ ապրանքների դեպքում գնանկում լինի, բայց դա մեզ համար, ըստ էության, մեծ նշանակություն չունի՝ հաշվի առնելով առաջին անհրաժեշտության մթերքների գնաճը»,-ասաց տնտեսագետն ու հավելեց, որ եթե օրինակ բերենք ավոկադոն ու ասենք, որ գինն իջել է, ապա նման մթերքների գնանկումները, մեծ հաշվով, ֆոն չեն ստեղծում»:

Пресса дня 11:53 13/06/2019 Армения
Газета «Паст» пишет, что согласно опубликованным Национальным статистическим комитетом данным, в мае 2019 года по сравнению с аналогичным месяцем 2018 года на потребительском рынке зафиксирован 2,8% рост. Параллельно с этим показателем зафиксирован рост цен таких товаров, которые считаются продуктами необходимости.
Например, в товарной группе мясных продуктов зафиксирован 2,4% рост, в мае 2019 года по сравнению с маем 2019 года цены на яйца возросли на 27%, мясная продукция – на 3,5%, мясо птицы – на 13,6%, капуста – на 78,6%, помидоры – на 18, 4%, огурцы – на 36,3, морковь – на 33,4%, лук – на 65%, картофель – на 38,6%.
Экономист Вардан Бостанджян в беседе с корреспондентом издания особенно обратил внимание на вопрос методику фиксирования показателей.
«По сути, если общество говорит, что зафиксирован ужасный рост цен, разве неясно, что имеет в виду в первую очередь эти товары. Может в плане товаров общего потребления, в том числе и продуктов питания, в случае некоторых товаров будет спад цен, однако по сути для нас это не имеет большого значения, учитывая подорожание товаров первой необходимости», - сказал экономист, добавив, что если привести в пример авокадо и сказать, что цена снизилась, то спад цен на подобные продукты, по большому счету не создает фон.