Քաղաքական 18:21 17/06/2019 Տարածաշրջան
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը Եվրամիությանը կոչ է արել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել։ Մամուլի ասուլի ժամանակ, հայտնելով, որ հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի նախագահ Նիկաս Անաստասիադիսի հետ: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
«Եվրամիության գագաթնաժողովից առաջ մենք եկանք համաձայնության. այսպիսով, եթե արձանագրվի, որ Թուրքիան հորատման աշխատանքներ է կատարում Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտու տարածքում, ապա թող Թուրքիայի դեմ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկվեն, ընդհուպ մինչև պատժամիջոցներ։ Եթե Հունաստանի և Կիպրոսի ինքնիշխանության իրավունքները ոտնահարվեն, ապա դա չի մնա անպատասխան»,-ասել է Ցիպրասը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ թուրքական «FATİH1» հորատիչ նավն արդեն սկսել է հորատման աշխատանքները Կիպրոսի արևմուտքում։ Իսկ ըստ Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դյոնմեզի՝ նույն տարածքում ևս մեկ հորատիչ նավ՝ «Yavuz»-ը, որոշ նախապատրաստական աշխատանքներից հետո շուտով կսկսի հորատման աշխատանքներ կատարել։
Նշենք, որ թուրքական կողմի պնդմամբ՝ բացառիկ տնտեսական գոտու հիշյալ տարածքը միայն Հունաստանին չի պատկանում և Թուրքիան ու Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ Հանրապետությունը հավասարապես իրավունք ունեն օգտվելու այդ ջրային տարածքի բնական պաշարներից։

Politics 19:16 17/06/2019 World
Greece and Cyprus will push their EU partners to penalize Turkey, including the possible option of sanctions, if Ankara is verified to have started drilling for gas west of Cyprus, Greek Prime Minister Alexis Tsipras said on Sunday, according to Reuters report.
The discovery of lucrative energy reserves in the eastern Mediterranean has drawn into sharper focus long-standing tensions between Turkey and the Greek Cypriot government, the source said.
A Turkish drill ship has been anchored west of Cyprus since May. Cyprus and Greece say the vessel is encroaching into Cyprus’s exclusive economic zone (EEZ) - an area which Cyprus can use for commercial exploitation. Turkey says the area is on its continental shelf.
“We have agreed .. to prepare the ground in the coming week that the (European Union) summit take the relevant decisions, even sanctions against Turkey, if it is verified that there has been a drill (by Turkey) in the Cypriot EEZ,” Tsipras told reporters, as quoted by the source.