Հասարակություն 18:44 18/06/2019 Հայաստան
Հունիսի 18-ին, ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերում հակաօդային պաշտպանության համակարգի ամբողջական ընդգրկմամբ մեկնարկած զորավարժությանը զուգահեռ, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ՀՕՊ ստորաբաժանումների մասնակցությամբ մեկնարկել են մարտական հրաձգությամբ զորավարժություններ:
ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ զորավարժությունների նպատակն է համատեղ կիրառման հարցերի ներդաշնակումը, միասնական կառավարման համակարգերի, ռադիոլոկացիոն հետախուզության և զենիթային կրակի վարման արդյունավետության, ինչպես նաև մարտական հաշվարկների պատրաստության մակարդակի բարձրացումը:
Մարտական հրաձգությանն ընդգրկված են ժամանակակից ՀՕՊ զինատեսակներ` Ս-300, արդիականացված Ս-125, Օսա-ԱԿ և Ստրելա-10 զենիթահրթիռային համալիրներ, Իգլա-Ս և Վերբա դյուրակիր ԶՀՀ-ներ: Զորավարժություններին մասնակցում են նաև հայրե¬նական արտադրության նորագույն ռադիոլոկացիոն կայաններով սպառազի¬նված ՀՕՊ ստորաբաժանումներ:

Society 19:40 18/06/2019 NKR
On June 18, the air defense forces of the RA Armed Forces launched military exercises with live fire with the involvement of Artsakh  Defense Army air defense subdivisions. As the ministry of defense reported, the aim of the military exercise is
to assess the level of combat-preparedness of the subdivisions, harmonize subdivisions during joint operations and  enhance the efficiency of command and control csystems, radar intelligence and surface-to-air missile complexes.
Modern air defense systems, including S-300, modernized S-125, Strela 10 surface-to-air missile system as well Igla-S man-portable air defense systems are involved in the exercises. Air defense subdivisions armed with modern home built radar stations are tested during the exercises.