Հասարակություն 17:31 25/06/2019 Հայաստան
«Մենք համազգային միասնության գործընթաց ենք սկսում։ Այս պահից սկսած ես թակելու եմ, բախելու եմ քաղաքական ուժերի դռները, ես ստանալու եմ մի հսկայական համազգային միասնություն այս հարցի շուրջ սահմանադրական կարգի վերականգնման շուրջ և մոտ ապագայում սկսելու ենք այդ գործընթացը արդեն գործնական, կիրառական դաշտում»,- Մատենադարանի դիմաց հայտարարեց «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Նարեկ Մալյանը։
Նա նաև ասաց, որ երեկվանից տեսնում է, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները՝ թողած դատական պրոցեսները և կարևորելով սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող ապօրինությունների դեմն առնելու գործընթացը, գալիս են իրենց կոչով և միանում իրենց։
«Այդ պատճառով ՎԵՏՕ քաղաքական շարժման անունից ես այս պահին դադարեցնում եմ շտապ հանրահավաքը և իմ ձեռքի խոսափողը փոխանցում եմ Նարեկ Մանթաշյանին, ով Քոչարյանի աջակիցներից է, և որպես քաղաքացի միանում եմ այն գործընթացներին, որը կնշի նա»,- ասաց նա:
Մանթաշյանն էլ իր հերթին հայտարարեց. «Վերաքննիչ դատարանն այսօր քաղաքական պատվեր կատարելով՝ կալանք տվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին»։
Ակցիայի մասնակիցները որոշեցին քայլերթով շարժվել դեպի Ազգային անվտանգության ծառայության շենք` «Ազատություն, արդարություն, հաղթանակ» վանկարկումներով։
Մանթաշյանը ոստիկաններին խնդրեց ապահովել իրենց երթի անվտանգությունը, քանի որ այն նախապես պլանավորած չի եղել, ինքնաբուխ է։

Политика 18:27 25/06/2019 Армения
«Мы начинаем всенародный процесс единения. Начиная с этого момента, я буду стучаться в двери политических сил, я получу огромное всенародное единение вокруг данного вопроса, вокруг восстановления конституционного строя и в ближайшем будущем начнем этот процесс уже в практическом, прикладном поле», – у здания Института древних рукописей «Матенадаран» заявил член инициативной группы общественно-политического движения «ВЕТО» Нарек Малян.
Он отметил также, что со вчерашнего дня видит, что сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна, оставив судебные процессы и придав важное значение процессу воспрепятствования беззаконию вокруг Конституционного суда, участвуют в акции со своими призывами и присоединились к ним.
«По этой причине от имени политического движения ВЕТО я в этот момент прекращаю срочное собрание и передаю рупор Нареку Манташяну – одному из сторонников Роберта Кочаряна, и как гражданин присоединяюсь к тем процессам, которые он отметит», – подчеркнул Н. Малян.
В свою очередь Н. Манташян заявил: «Апелляционный суд Армении сегодня, исполнив политический заказ, избрал заключение под стражу в качестве меры пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна».
Участники акции решили шествием направиться к зданию Службы национальной безопасности (СНБ), скандируя такие лозунги, как: «Свобода, справедливость, победа», «Кочарян – герой».
Н. Манташян попросил полицейских обеспечить безопасность их шествия, поскольку оно не было заранее запланировано, является стихийным.