Իրավունք 11:08 01/07/2019 Հայաստան
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքը E-draft.am-ում հրապարակված է հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագիծը, որով նոր հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծումը ենթադրում է Հատուկ քննչական ծառայության լուծարումը։ Լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը։
«Բայց դա դեռևս նախագիծ է, կոնկրետ օրենք այս պահին շրջանառության մեջ դրված չկա, ապրենք, կտեսնեք»,-  նշեց նա։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է ձեր պաշտոնին հրաժեշտ տաք, Ս. Խաչատրյանն ասաց. «Դա ես չեմ որոշում»։
Այսօր Դատախազության աշխատողի օրն է։ Հարցին, թե իշխանափոխությունից հետո մեկ տարում դատախազական համակարգում նկատելի՞ են փոփոխությունները, ՀՔԾ պետն ասաց. «Կարծում եմ, որ դրական առումով փոփոխություններ կան, բայց չմեկնաբանեմ»։
Պատասխանելով հարցին, թե տեղեկություններ կան, որ «Մարտի 1»-ի քրեական գործի շրջանակում հարցաքննվել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը,  հաստատո՞ւմ եք, թե՞ հերքում, նա ասաց. «Ոչ հաստատում եմ, ոչ հերքում։ Այսօր «Մարտի 1» գործից չենք խոսում, տոն է, եկեք օրվա խորհրդի  մասին խոսեքն»։

Law 12:36 01/07/2019 Armenia
A draft anti-corruption strategy published on the unified website for draft legal acts – e-draft.am – entails creation of a new anti-corruption agency and dissolution of the Special Investigative Service (SIS), the chief of the service revealed.
“But it’s still a draft. There is no concrete law put into effect at the moment. Let’s wait and see,” SIS head Sasun Khachatryan told reporters on Monday.
Asked whether he is likely to leave the post, the investigation chief said it’s not for him to decide on the matter.
Replying to another question about whether any change has been observed in Armenia’s prosecution system since last year’s ‘velvet revolution’, Khachatryan stressed he sees positive changes in the system and didn’t elaborate.
Separately, he neither confirmed nor declined some reports alleging Artsakh President Bako Sahakyan has been questioned as part of a criminal investigation into the March 2008 post-election events in Yerevan.