Համացանց 15:42 03/07/2019 Հայաստան
Տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացնում է, որ համացանցում կեղծ նամակ է տարածվել՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից՝ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարությանը։
«Ցանցով հերթական ֆեյքն ա տարածվում։ Կեղծ նամակ է վարչապետճց NATO-ի ղեկավարությանը։ Թե բա ուզում ենք Նատոյի հետ ավելի սերտ կապեր ունենալ։ Բայց հասկանում ենք, որ Արցախն ա խնդիրը, դրա համար մեկ տարվա ընթացքում կհանենք այնտեղից զորքերը։
Ո՛վ է հեղինակը։ Դեռ հիմնավոր կասկածներից բացի լուրջ ապացույցներ չկան։ Երկու երկրից դուրս ուղղություններից է ամենահավանականը։ Եթե լավ ապացույցներ լինեն, իմաց կտամ»,- գրել է նա։
Panorama.am-ը հետաքրքվեց  Սամվել Մարտիրոսյանից, թե ինչպե՞ս է պարզվել, որ նամակի բովանդակությունը կեղծ է։
«Բովանդակությունն արդեն իսկ աբսուրդային է, նման հարցերը նամակով չեն քննարկվում։ Բացի այդ՝ փորձել եմ նաև ճշտել պաշտոնական աղբյուրներից»,- ասաց Ս. Մարտիրոսյանը։
Նա նշեց, որ նաև  շատ հետաքրքիր ձևով է տարածվում նամակը, ակնհայտ երևում է, որ փորձում են շատ չերևալով՝ դարձնել հանրային։
Վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք չեն պատրաստվում պաշտոնական հերքում տարածել։
«Այս պահին նպատակահարմար չեմ համարում, որովհետև բոլորի համար ակնհայտ է, որ դա պարզապես անհեթեթություն է։ Անհեթեթություններին էլ անդրադառնալը, չեմ կարծում, որ ողջամիտ քայլ է»,- ասաց նա։
Մնում է երկու դիտարկում՝ եթե սա աբսուրդ է, ապա որն է իմաստը քաղաքացիներին զգուշացնելու, որ կեղծ նամակ է  տարածվում վարչապետի անունից։
Եթե այնուամենայնիվ կա կարծիք, որ հավատացողներ կլինեն, ինչու հասարակայնության հետ բաժինը չի զբաղվում վարչապետի անունից տարածվող նամակի լինելության հերքմամբ։ Որքան էլ որ այն աբսուրդային լինի։

Общество 20:00 03/07/2019 Армения
Медиа-эксперт Самвел Мартиросян на своей странице в соцсети Facebook предупредил пользователей о тиражируемом от имени премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Сети фейковом письме, якобы адресованном руководству НАТО.
«В Сети распространяется очередной фейк. Фальшивое письмо от имени премьер-министра Армении руководству НАТО.  Якобы "мы хотим наладить более тесные связи с НАТО". Но мы понимаем, что проблема в Арцахе, поэтому мы выведем оттуда войска в течение года".
Кто автор? Пока, кроме обоснованных подозрений, каких-либо серьезных доказательств нет. Если будут весомые доказательства, я дам знать», – написал он.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у Самвела Мартиросяна, как выяснилось, что письмо является фейковым.
«Содержание уже само по себе является абсурдным, подобные вопросы не обсуждаются в письме. Кроме этого, я попытался уточнить в официальных источниках», – отметил С. Мартиросян.
Эксперт отметил, что письмо распространяется очень интересным образом, очевидно, что идет попытка очень скрытно сделать письмо публичным.
Корреспондент Panorama.am обратился к пресс-секретарю премьера Владимиру Карапетяну, с вопросом, собираются ли они распространить официальное опровержение касательно этого.
«В данный момент не считаю целесообразным, поскольку для всех очевидно, что это просто абсурд. Не считаю целесообразным комментировать эту нелепость, не думаю, что это благоразумный шаг», – отметил он.
Остается добавить пару замечаний, если это абсурд, то в чем смысл предупреждать граждан, что от имени премьера Армении распространяется фейковое письмо.
Если, тем не менее, существует мнение, что найдутся те, кто поверят в новость, то почему отдел по связям с общественностью не занимается опровержением распространяемого от имени премьер-министра фейкового письма, каким бы оно абсурдным ни было.