Մշակույթ 11:08 03/07/2019 Աշխարհում
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեն 43-րդ նստաշրջանում որոշել է վտանգված օբյեկտների ցանկից հանել Բեթղեհեմի Քրիստոսի ծննդյան տաճարն ու  ուխտավորների արահետները։   ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին նշված է կազմակերպության կայքում։
Որոշումն ընդունվել է կատարված աշխատանքների բարձր որակի, այդ թվում տանիքի, ճակատների, խճանկարների և  դռների վերականգնման հետ կապված։
Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան բազիլիկն ընդգրկվել էր Համաշխարհային ժառանգության հուշարձանների վտանգված օբյեկտների ցանկում  2012 թվականին։ Այն գտնվում է Երուսաղեմից 10 կմ հարավ, քրիստոնեական աշխարհում ամենակարևոր սրբավայրն է մ.թ. 2-րդ դարից, համարվում է Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան վայրը։

Общество 11:18 03/07/2019 В мире
Комитет Всемирного наследия ЮНЕСКО на 43-й сессии в Баку принял решение исключить из списка объектов, находящихся под угрозой, Базилику Рождества Христова и тропы паломников в Вифлееме. Об этом сообщается во вторник на сайте организации.
Как передает ТАСС, решение было принято в связи с высоким качеством проведенных работ – в том числе, реставрацией кровли, фасадов, мозаики и дверей.
Базилика Рождества Христова была внесена в список памятников Всемирного наследия, находящихся под угрозой, в 2012 году. Базилика, располагающаяся в 10 км к югу от Иерусалима, является одной из самых важных в христианском мире святынь - со II века н. э. почитается христианами как место рождения Иисуса Христа, указывает агентство.