Իրավունք 16:12 04/07/2019 Հայաստան
«Եթե կոնկրետ դեպքեր ունենք, պետք է կոնկրետ դատավորների հետքերով գնանք, ոչ թե մեկ կամ մի քանի դատավորի համար պարալիզացնենք ամբողջ դատական համակարգը»,- այսօր ՀՀ Սահմանադրություն. կարմիր և կանաչ գծեր» թեմայով խորհրդաժողովում հայտարարեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Գևորգ Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով դատական իշխանության համակարգի գործունեությանը։
Պատգամավորը հստակեցրեց, որ խորհրդաժողովին ինքն ինչ ասում է, իր անձի անունից է, ոչ թե այն խմբակցությունից, որի անդամ է ինքը։
«Իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ ամենաբարձր մակարդակով իրենց համոզել են, թե հեղափոխությունն այն է, որ ամբողջ պետական ապարատը քեզանով անես։ Օրենսդիր իշխանությունը հիմա իրենցն է, գործադիր իշխանությունը միանձնյա իրենք են ստանձնել, հիմա իրենց կարծիքով հեղափոխությունը դեռ չի սպառվել։ Այ, երբ դատարանները, դատախազությունը համալրվեն իրենցով, իրենց հետ քայլած մարդկանցով, այդ ժամանակ հեղափոխությունը կավարտվի։ Բայց եթե մենք խոսում ենք դատական անկախ համակարգի մասին, ապա քաղաքական ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունը բացարձակապես չպետք է անդրադառնա դատական համակարգի վրա»,- ասաց Պետրոսյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց դատարանների մուտեքերը փակելու Փաշինյանի կոչը և հարցադրում արեց՝ «այդպե՞ս են անկախ դատական համակարգ ստեղծում»։
«Եթե իշխանությունն իսկապես շահագրգռված է անկախ դատական համակարգ ունենալով, ապա պետք է վեր կանգնի այդ տնավարության մթնոլորտ ստեղծելու ցանկությունից, դատավորներին էլ սև, սպիտակ, երկնագույն, կարմիր, կապույտ տարանջատումներից և հաշվի առնի օրենքին համապատասխան նրա աշխատանքը։Ենթադրենք դատավորներին բոլորին մաքրազարդեցին, ո՞ւմ են բերելու, բա կադրային կոռուպցիան ի՞նչ է։ Ավելի վտանգավոր է կադրային կոռուպցիան։ Երբ այսօր գալիս են բարձրաստիճան պաշտոնների են թառում, իրենց մտածողության օրգանը երբևէ որևէ լուրջ ինֆորմացիայով չծանրաբեռնած մարդիկ, որոնք ընդամենը քայլել գիտեն, մեկ-մեկ էլ՝ վազել, մեկ-մեկ էլ՝ ճողոպրել, իրենց բերում և ասում են՝ դու վերջն ես։ Սա կործանման ամենակարճ ճանապարհներից մեկն է», - ասաց Գևորգ Պետրոսյանը։

Политика 17:39 04/07/2019 Армения
«Если есть конкретные случаи, то необходимо идти по следам конкретных судей, а не парализовать всю судебную систему из-за одного или нескольких судей», – на конференции «Конституция Армении: красные и зеленые линии», организованной общественной организацией «Правовой путь», заявил депутат от фракции Национального Собрания Армении «Процветающая Армения» Геворг Петросян, обратившись к деятельности системы судебной власти.
Депутат отметил, что на данной конференции выражает свое личное мнение и не говорит от имени всей фракции, представителем которой является.
«Некоторые представители власти на самом высоком уровне убедили себя, что революция – это когда прибираешь к рукам весь государственный аппарат. Законодательная власть сейчас в их руках, единолично взяли на себя исполнительную власть, однако, по их мнению, революции пока не завершилась. Вот, когда суды, прокуратура будут полностью укомплектованы ими, людьми, которые шагали вместе с ними, то тогда революция завершится. Но, если мы говорим о независимой судебной системе, то нужно знать, что изменение соотношения политических сил абсолютно не должно отражаться на судебной системе», – отметил Г. Петросян.
Депутат напомнил призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна по блокировке входов в суды и спросил – «Именно так создают независимую судебную систему?»
«Если власти действительно заинтересованы созданием независимой судебной системы, то должны воздержаться от желания создавать фамильярную атмосферу, от разделения судей на черных, белых, голубых, красных, синих и учитывать соответствующую закону работу. Допустим, всех судей "очистили", кем их заменят, разве это не кадровая коррупция? Кадровая коррупция более опасна. Когда сегодня приводят и сажают на высокопоставленные должности людей, которые никогда не обременяли свой орган мышления серьезной информацией, которые просто умеют шагать, иногда – бегать, а иногда – удирать, и потом говорят – "ты просто бесподобен". Это один из самых коротких путей к уничтожению», – отметил он.