Տնտեսություն 11:11 04/07/2019 Աշխարհում
Չինաստանն ու եվրոպական երկրները ներգրավված են հիմնական արժութային մանիպուլյացիաների մեջ։ Այս մասին թվիթերում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Չինաստանն ու Եվրոպան զբաղվում են արժույթի խոշորագույն մանիպուլյացիաներով և փող են մղում իրենց համակարգեր՝ Միացյալ Նահանգների հետ մրցակցելու համար», - գրել է Թրամփը` ավելացնելով, որ Վաշինգտոնը պետք է «դիմադրի դրան»:
Ամերիկայի առաջնորդի խոսքերով, եթե դա չկատարվի, ապա ԱՄՆ-ը կշարունակի «հիմար լինել, որը դիտում է, թե ինչպես են այլ երկրներում իրենց խաղերը խաղում»:
Ինչպես տեղեկացնում է REGNUM լրատվական գործակալությունը, փորձագետների կարծիքով, աշխարհի մի շարք երկրներում նկատվում է դոլարից կախվածության մաքսիմալ նվազեցման միտում, քանի որ Վաշինգտոնն օգտագործում է դոլարի վճարային համակարգը որպես զենք՝ պատժելու ԱՄՆ-ի օրենսդրությունը խախտած երկրներին ու անհատներին։

Economy 11:35 04/07/2019 World
U.S. President Donald Trump criticized Europe and China on Wednesday, suggesting they were intentionally keeping their currency low, while urging the U.S. to lower the value of the dollar in order to compete in the “currency manipulation game", Fox Business reports.
“China and Europe playing big currency manipulation game and pumping money into their system in order to compete with USA,” he said. “We should MATCH, or continue being the dummies who sit back and politely watch as other countries continue to play their games - as they have for many years!”
The dollar slid in value following the tweet. Currently, the Chinese yuan is around an exchange rate of 7, compared to the U.S. dollar. The euro is closer to an exchange rate of 1, compared to the greenback.
It’s not the first time that Trump has accused foreign governments of intentionally devaluing their currency. The president recently pushed back against the European Central Bank, claiming the European bloc was unfairly competing against the U.S. by deflating the value of the euro.