Իրավունք 14:18 08/07/2019 Հայաստան
Արցախի ԱԱԾ. Սահմանադրական կարգը խաթարելուն ուղղված բոլոր ոտնձգությունները կարժանանան համարժեք իրավական գնահատականի
Արցախի Հանրապետության ԱԱԾ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասված է.
«Հաշվի առնելով, որ Արցախի Հանրապետությունում 2020թ. սպասվում են կարևորագույն քաղաքական և հասարակական իրադարձություններ՝ ԱՀ Նախագահական և Խորհրդարանական ընտրությունները, Ազգային անվտանգության ծառայությունը անհրաժեշտ է համարում հորդորել քաղաքական ուժերին և քաղաքական գործընթացներում ներգրավված առանձին անձանց՝ իրենց գործունեությունը կազմակերպել բացառապես ԱՀ Սահմանադրության և օրենքների պահանջներին համապատասխան:
Արցախի Հանրապետության տեղեկատվական որոշ տիրույթներում արդեն իսկ այսօր տեղ գտած մի շարք բացասական երևույթներ, ինչպիսիք են բռնության, սպառնալիքների կոչերը, վարկաբեկիչ նյութերի տարածումը, քաղաքական տարբեր հայացքներ ունեցող բնակչության որոշ խմբերի միջև ատելության, թշնամանքի և անհանդուրժողականության մթնոլորտ են ձևավորում, ինչն իր հերթին կարող է սպառնալիք դառնալ Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը:
ԱՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը իրազեկում է, որ սահմանադրական կարգը խաթարելուն ուղղված բոլոր ոտնձգությունները կարժանանան համարժեք իրավական գնահատականի և դրանք կանխարգելելու համար կձեռնարկվեն բոլոր համապատասխան միջոցառումները»։

Право 15:41 08/07/2019 НКР
Служба национальной безопасности Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) выступила с заявлением, которое приводим ниже:
«С учетом того, что в Арцахе в 2020 году ожидаются важнейшие политические и общественные события – президентские и парламентские выборы, Служба национальной безопасности считает необходимым призвать политические силы и вовлеченных в политические процессы отдельных лиц организовывать свою деятельность исключительно в соответствии с требованиями Конституции и законов Республики Арцах.
Уже нашедшие место на некоторых информационных платформах Арцаха ряд негативных явлений, такие как призывы к насилию, угрозы, тиражирование дискредитирующих материалов, среди некоторых групп населения с различными политическими взглядами формируют атмосферу ненависти, враждебности и нетерпимости, что, в свою очередь, может стать угрозой для безопасности Республики Арцах.
СНБ Арцаха уведомляет, что все посягательства, нацеленные на нарушение конституционного порядка, удостоятся адекватной правовой оценки, а для их предотвращения будут предприняты все соответствующие меры».