Իրավունք 10:30 09/07/2019 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակցի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ՊԵԿ հարկային օպերատիվ վարչության Գորիսի տարածքային հարկային տեսչության գլխավոր տեսուչը, տեղյակ լինելով, որ «Կապույտ բազալտ» ՍՊԸ-ն առանց համապատասխան թույլտվության իրականացրել է  քարի արդյունահանում և վաճառք, ինչպես նաև չի գրանցել աշխատակիցների գերակշիռ մասին, նշված հանգամանքը չարձանագրելու և օրինական ընթացք չտալու համար պահանջել և որպես կաշառք ստացել է բազալտ քար (ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 600.000 ՀՀ դրամի արժեքի չափով): Փաստացի ընկերությունը 2017-18թթ. արդյունահանել և առանց հարկերը վճարելու իրացրել է 17.500.000 դրամ արժողությամբ շուրջ 700 խորանարդ մետր քար՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ,  ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել  2 անձի: ՊԵԿ պաշտոնյան կալանավորվել է։

Право 11:15 09/07/2019 Армения
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления своих направленных на борьбу с коррупцией функций, раскрыла случай вымогательства и получения взятки сотрудником Комитета государственных доходов (КГД). Пресс-центр СНБ РА представляет подробности.
«Согласно полученным предварительным данным, главный инспектор горисской территориальной налоговой инспекции налогового оперативного управления КГД РА, будучи в курсе того, что ООО “Капуйт базальт”(“Синий базальт”) без соответствующего разрешения осуществляла добычу и сбыт камня, а также не зарегистрировала подавляющее большинство работников, в обмен на молчание и отказ от дачи законного хода этому, потребовал и в качестве взятки получил базальт (в общей сложности стоимостью в 600 тыс. драмов).  Фактически компания за 2017-2018 гг. добыла и без уплаты налогов реализовала почти 700 кубометров камня – стоимостью в 17.500.000 драмов, причинив государству существенный ущерб», – говорится в сообщении.
В Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Двум лицам предъявлено обвинение. Сотрудник КГД РА арестован. Ведется предварительное следствие