Քաղաքական 10:34 15/07/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորութամբ կառավարությունում նախօրեին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ գործունեության ուղղությունների և ծրագրերի վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Վարչապետ Փաշինյանը, անդրադառնալով հիմնադրամի անելիքներին, նշել է. «Այսօր քննարկելու ենք «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ գործունեության հետ կապված հարցերը և աշխատանքի հիմնական ուղղությունները: Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ այս խոսակցությունը ծագել էր դեռ անցած տարի, և հիմնադրամը ձևավորվել է Հայաստանում ներդրումային միջավայրը բարելավելու կամ, ավելի ճիշտ, պոտենցիալ ներդրողներին սպասարկելու խնդրի համատեքստում»:
««Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը և տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Գրիգորյանը զեկուցել են մինչ օրս հիմնադրամի կողմից գործունեության տեսլականի մշակման և ներդրումային ծրագրերի փաթեթի ձեւավորման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ: Ներկայացվել են առողջապահության, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և մի շարք այլ ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի հնարավորությունները:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են ֆոնդի գործունեության նպատակներին, գործառույթներին և ուղղություններին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, ակտիվների կառավարման մոդելին, ֆոնդի և պետական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը, ներդրողների հետ աշխատանքի սկզբունքներին,ներդրողներին գործարար խորհրդատվության տրամադրմանը, ներդրումային ծրագրերի փաթեթի ձևավորմանը և այլ հարցերի:
Աշխատանքի ճիշտ կազմակերպման և արդյունավետության համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը նախ և առաջ կարևորել է համատեղ համակարգված աշխատանքը՝ գործառույթների հստակեցման և կրկնությունների բացառման համար:
Ամփոփելով քննարկումը՝ կառավարության ղեկավարը, նշել է, որ  «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ը պետք է իրականացնի հետևյալ 4 գործառույթները՝ պետական ակտիվների կառավարում, պատրաստի ներդրումային փաթեթի ձևավորում, փաթեթների հիման վրա ներդրողների հետ աշխատանք (փնտրել/առաջարկել/ներկայացնել), ինչպես նաև պոտենցիալ ներդրողի մոտ և՛ գաղափարի, և՛ գումարի առկայության պարագայում ներդրողի համար կոնսիերժի/խորհրդատուի գործառույթի իրականացում:

В правительстве обсуждены направления деятельности «Фонда государственных интересов Армении»
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве накануне, 14 июля, состоялось совещание, посвященное направлениям деятельности и программам ЗАО «Фонд государственных интересов Армении». Подробности сообщает пресс-служба правительства РА.
Коснувшись деятельности фонда, премьер-министр Пашинян отметил: «Сегодня мы обсудим вопросы, связанные с деятельностью и основными направлениями работы ЗАО “Фонд государственных интересов Армении”. Хочу напомнить, что этот разговор возник еще в прошлом году, и фонд был создан в контексте улучшения инвестиционного климата в Армении или, точнее, обслуживания потенциальных инвесторов».
Исполнительный директор «Фонда государственных интересов Армении» Давид Папазян и заместитель директора Сергей Григорян доложили о проделанной работе по разработке видения фонда и формированию пакета инвестиционных программ. Были представлены возможности инвестиционных программ в здравоохранении, промышленности, сельском хозяйстве, информационных технологиях, инфраструктуре, энергетике и ряде других сфер.
На совещании были обсуждены вопросы, связанные с целями, функциями и направлениями деятельности фонда. В частности, были обсуждены модель управления активами, сотрудничество между фондом и государственными органами, принципы работы с инвесторами, предоставление бизнес-консультаций инвесторам, формирование пакетов инвестиционных программ и другие вопросы.
В контексте правильной организации и эффективности работы премьер-министр Пашинян в первую очередь подчеркнул важность скоординированной работы для уточнения функций и исключения дублирования.
Подводя итоги обсуждения, глава правительства отметил, что «Фонд государственных интересов Армении» должен выполнять следующие четыре функции: управление государственными активами, формирование готовых инвестиционных пакетов, работа с инвесторами на основе пакетов (поиск/предложение/презентация), а также при наличии у потенциального инвестора и идея, и денег выполнение функции консьержа/консультанта.