Քաղաքական 13:22 16/07/2019 Տարածաշրջան
Պաշտոնական Անկարան, ի պատասխան Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին որոշմանը, հայտարարել է, որ Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում վճռականորեն շարունակելու է հորատման աշխատանքները, և այդ որոշումները որևէ ազդեցություն չեն կարող ունենալ իրենց համար։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության տարածած գրավոր հայտարարության մեջ նշվում է, որ այդ որոշման մեջ Կիպրոսի թուրքերի մասին ոչինչ չի ասվում, մինչդեռ, ըստ թուրքական կողմի պնդումների, նրանք հույների հետ հավասար իրավունքներ ունեն կղզու բնական ռեսուրսների նկատմամբ։
Թուրքական իշխանությունները ԵՄ-ին մեղադրել են կանխակալ վերաբերմունք ունենալու և կողմնապահ դիրքորոշում ցուցաբերելու մեջ։
2016 թվականի «պետական հեղաշրջման փորձի տապալման» 3-րդ տարեդարձի օրը Թուրքիայի դեմ նման որոշում ընդունելը, ըստ պաշտոնական Անկարայի, խորհրդանշական իմաստ ունի։
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ընդգծել է նաև, որ 1963-ից հետո Կիպրոսի Հանրապետությունը չի ներկայացնում Կիպրոսի թուրքերին և այս առումով իրենց և Կիպրոսի թուրքերի համար այն իրական պետություն չի կարող համարվել։
«Քանի դեռ ԵՄ-ն այս իրականությունը չի ընդունել և Կիպրոսի թուրքերին շարունակում է ընկալել որպես փոքրամասնություն, այլ ոչ թե հավասար իրավունքներով օժտված կղզու ընհանուր տեր, չի կարող Կիպրոսի հարցում կառուցողական որևէ ներդրում ունենալ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Turkey on Tuesday rejected as “worthless” an initial set of sanctions approved by the European Union against Ankara, and vowed to send a new vessel to the eastern Mediterranean to reinforce its efforts to drill for hydrocarbons off the island of Cyprus, The Associated press reported.
The source reminded that EU foreign ministers on Monday approved sanctions against Turkey over its drilling for gas in waters where EU member Cyprus has exclusive economic rights. They said they were suspending talks on an air transport agreement, as well as high-level Turkey-EU dialogues, and would call on the European Investment Bank to review its lending to the country.
Speaking at a news conference in Macedonia, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said the sanctions aimed to “appease” Cyprus and were of “no importance.”
“The EU needs us concerning the migration issue or other issues,” he said. “They will come to us and hold contacts; there is no escaping that.”
“They know that the decisions they took cannot be applied,” he said. “They were forced to take the worthless decisions under pressure from the Greek Cypriots and Greece.”
Cavusoglu added: “If you take such decisions against Turkey, we will increase our activities. We have three ships in the eastern Mediterranean, will with send a fourth.”