Իրավունք 10:06 18/07/2019 Հայաստան
Երեկ Իջևանում ոստիկանների և քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած բախումների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, քրեական օրենագրքի 258-րդ հոդվածի (Խուլիգանությունը) 4-րդ մասի, 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով , ինչպես նաև 316-րդ հոդվածի (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը) 2-րդ մասի հատկանիշներով: Panorama.am-ը տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանից։
Քրեական գործը քննում է Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությությունների քննության վարչությունում:
ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետի  հանձնարարությամբ կազմվել է քննչական խումբ, մշակվել է քննչական պլան: Այս պահին կան բերման ենթարկված անձինք:
Քննիչները և ոստիկանները ձեռնարկում են անհրաժեշտ քննչական, դատավարական, օպերատիվ-հետախուզական անհետաձգելի գործողություններ, դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ երեկ Իջևանում փայտի գործով զբաղվողները մի քանի ժամ փակել էին ճանապարհը,  պահանջում էին հանդիպում այն անձի հետ, ով հրաման էր տվել թույլ չտալ անտառից փայտ տանել: Բախում էր տեղի ունեցել ճանապարհը փակող ցուցարարների և ոստիկանների միջև, երբ վերջիններս  փորձել են պատ կազմել և ազատել ճանապարհը: Ցուցարարներն ընդդիմացել են և բախում է սկսվել։ Նրանք սկսել են քարեր նետել, ոստիկանները հետ են նահանջել։ Կան վիրավորներ, այդ թվում նաև ոստիկաններ։

Право 10:34 18/07/2019 Армения
Уголовное дело возбуждено по факту столкновений, имевших место накануне, 17 июля, между полицейскими и гражданами в Иджеване. Об этом Panorama.am сообщила начальник департамента по информации и связям с общественностью Следственного комитета (СК) Армении Наира Арутюнян.
Уголовное дело возбуждено по признакам ч.4 ст. 258 (Хулиганство), п.1 ч.3 ст. 258, а также ч.2 ст. 316 (Применение насилия против представителя власти) УК Армении.
Уголовное дело расследуется Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении.
По распоряжению начальника Главного управления по расследованию особо важных дел СК РА сформирована следственная группа, разработан следственный план. На данный момент есть подвергнутые приводу лица.
Следователи и полицейские предпринимают неотложные следственные, процессуальные, оперативно-розыскные меры для выяснения всех обстоятельств инцидента, дачи уголовно-правовой оценки действиям каждого.
Напомним, накануне, 17 июля, в Иджеване занимающиеся лесопильным делом на протяжении нескольких часов перекрыли межгосударственную трассу, требуя встречи с давшим приказ запретить вывоз из леса древесины. Затем протест вылился в столкновения между демонстрантами и полицейскими, когда последние попытались выстроить кордон и освободить дорогу. В ответ демонстранты начали забрасывать камнями полицейских, стражи правопорядка отступили. Есть пострадавшие с обеих сторон.