Քաղաքական 18:51 19/07/2019 Հայաստան
ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման» ծրագրի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2019թ. համագործակցության ծրագրի համաձայն՝ հուլիսի 16-ից 19-ը Հայաստանում էր ՆԱՏՕ֊ի հեռավար տարաբաշխված ուսուցման ոլորտի փորձագետների խումբը` ծրագրերի համակարգող, պրոֆեսոր Պյոտր Գավլիչեկի գլխավորությամբ:
ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության  հաղորդմամբ, նախարարության ռազմական ուսումնական հաստատությունների դասախոսական կազմի համար ՊՆ վարչական համալիրում ՆԱՏՕ-ի փորձագետներն անցկացրել են «Հեռավար դասընթացի ստեղծում և զարգացում» խորագրով գործնական դասընթաց, որի շրջանակում ներկայացվել են հեռավար դասընթացների ստեղծման մեթոդաբանությունը և արդի գործիքակազմը:
Դասընթացի արդյունքների ամփոփման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատություններում հեռավար տարաբաշխված ուսուցման կարողությունների ներդրման ուղությամբ իրականացվող աշխատանքները և հետագա ծրագրերը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչների համար ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման» ծրագրի կողմից նմանատիպ դասընթացների շարունակականության ապահովման, ինչպես նաև համապատասխան խորհրդատվության և մասնագիտական գրականության տրամադրման վերաբերյալ:

Политика 19:04 19/07/2019 Армения
Согласно программе НАТО «Развитие оборонного образования» и программе сотрудничества министерства обороны Армении на 2019 г., с 16 по 19 июля в Армении находилась группа экспертов в сфере дистанционного обучения НАТО во главе с координатором программ, профессором Петром Гавличеком. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Для преподавательского состава военных учебных заведений МО Армении эксперты НАТО в административном комплексе МО Армении провели практический курс на тему «Создание и развитие дистанционного курса», в рамках которого были представлены методология и современный инструментарий создания дистанционных курсов.
В ходе подведения итогов курса были обсуждены работы по внедрению возможностей дистанционного обучения в военно-учебных заведениях МО РА и дальнейшие программы.
Достигнута договоренность об обеспечении программой НАТО «Развитие оборонного образования» продолжительности подобных курсов для представителей военно-учебных заведений МО РА, а также предоставлении соответствующей консультации и профессиональной литературы.