Իրավունք 11:40 20/07/2019 Հայաստան
ԱԱԾ. «Սևան» ազգային պարկի մի շարք մասնաճյուղերի տնօրեններ կաշառքի դիմաց թույլատրել են «սիգի» ապօրինի արդյունահանումը
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին  ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի մի շարք մասնաճյուղերի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և կաշառք վերցնելու դեպքեր։
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Վարդենիս», «Արևիկ»  և «Սևան» մասնաճյուղերի տնօրենները և տեսուչները, շահադիտական նպատակներով, ի պաշտոնե լիազորված լինելով միջոցներ ձեռնարկել հսկողություն իրականացնելու ձկների ապօրինի արդյունահանումը բացառելու ուղղությամբ, մի խումբ քաղաքացիների թույլ են տվել ապօրինի արդյունահանել մեծ քանակությամբ «սիգ» տեսակի ձուկ՝ այդպիսով պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի վնաս: Առգրավված ձուկն ամբողջությամբ տրամադրվել է Գեղարքունիքի մարզում գործող Վարդենիսի տուն-ինտերնատին և Սևանի հոգեբուժարանին։
Բացի այդ, նշված մասնաճյուղերից մեկի տնօրենը 2018-2019 թթ. ընթացքում տեղյակ լինելով իր վերահսկողության ներքո գտնվող մասնաճյուղի տարածքից ՀՀ քաղաքացու կողմից խճաքարի ապօրինի դուրս բերման և տեղափոխման մասին, որպես կաշառք մաս-մաս ստացել է տարբեր չափի գումարներ և չի կանխել ապօրինի գործողությունները:
Մեկ այլ դեպքով, մասնաճյուղի տնօրենը, նախնական համաձայնության գալով իր ենթակա պաշտոնատար անձի հետ, մասնաճյուղի սպասարկման տարածքից 2019 թ. հունիսին կաշառք գումարի դիմաց փայտանյութի ապօրինի հատման վերաբերյալ վարչական իրավախախտման արձանագրություն չի կազմել:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:

Право 13:43 20/07/2019 Армения
СНБ: Главы ряда филиалов ГНКО «Национальный парк Севан» в обмен на взятку разрешили незаконный вылов рыбы
Сотрудники Службы национальной безопасности (СНБ) Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления своих направленных на борьбу с коррупцией функций,  раскрыли случаи злоупотребления должностными полномочиями и получения взятки должностными лицами ряда филиалов ГНКО «Национальный парк Севан»  министерства окружающей среды РА.
Как сообщает пресс-центр СНБ РА, согласно предварительным данным, руководители и инспекторы филиалов ГНКО «Варденис», «Аревик» и «Севан» в корыстных целях разрешили группе граждан вылов сига в больших объемах, причинив государству ущерб в крупных размерах.
Конфискованная рыба, как отмечается, была полностью предоставлена действующим в Гегаркуникской области дому-интернату в Варденисе и психиатрической больнице в Севане.
Кроме того, один из директоров указанных филиалов в 2018-2019 годах по частям получил взятку и не пресек незаконный вывоз щебня с территории филиала.
В другом случае директор филиала по предварительному сговору с подчиненным в июне 2019 года в обмен на взятку не стал составлять протокола об административном нарушении  в связи с незаконной вырубкой древесины.
По фактам преступлений в Следственном департаменте СНБ РА возбуждены уголовные дела – по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.