Հասարակություն 11:18 23/07/2019 Հայաստան
Պետական սահմանից 2.5 կմ հեռավորության վրա գտնվող Կոթի գյուղը ժամանակ առ ժամանակ ենթարկվել է հակառակորդի ռմբակոծությանը: Դրանից տուժել են ոչ միայն մասնավոր տներ, այլև մշակույթի տունը: Կրակահերթի հետևանքների լուռ վկան են դարձել նաև համայնքապետարանի պատերը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի փոխանցմամբ՝ գյուղի վարչական տարածքի ղեկավարը՝ Ֆելիքս Մելիքյանը, հավաքել ու պահել է տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից կրակված փամփուշտներ և արկի բեկորներ:
Այդ թվում՝ 2018թ.-ի սեպտեմբերին արձակվածներից, որի ընթացքում վիրավորվել էր համագյուղացիներից մեկը: «Հավաքված փաստերը» չեն թուլացրել գյուղում ապրելու և այն շենացնելու՝ կոթեցիների նպատակը: Նրանց անվտանգության ապահովման համար, սակայն, առաջնահերթ խնդիր է հատկապես գիշերային ժամերին՝ փողոցների լուսավորության ապահովումը: Գյուղում այն մասնակի լուծվել է տարբեր կառույցների աջակցությամբ, բայց բավարար չէ՝ խնդիրը լուծված համարելու համար:
«Կոթին հարևան երկրի հետ մոտ 38 կմ երկարությամբ սահմանագիծ ունի: Կա փողոցային լուսավորության և լիարժեք անվտանգության ապահովման խնդիր: Հակառակորդը ցանկության դեպքում կարող է գյուղը թիրախավորել ավելի հարմար՝ ցերեկային լուսավորության ժամերին: Առավել ևս, բնակիչների ավելի ակտիվ շարժի ժամանակահատվածում: Լուսավորված փողոցը ուղերձ է հակառակորդին, որ մենք այստեղ ենք, գյուղը շնչում է, կա: Մյուս կողմից դա կարևոր է նաև անվտանգության տեսանկյունից. սահմանամերձ գյուղերում գիշերային ժամերին, փողոցի մթության մեջ որևէ շարժ, երբ տեսանելի չէ, կասկածի տեղիք է տալիս: Նման խնդիրը լուծել համայնքի համեստ բյուջեի միջոցներով՝ հնարավոր չէ»,- ասել է վարչական տարածքի ղեկավար Ֆելիքս Մելիքյանը:
Կոթին հայտնվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ուշադրության կենտրոնում:
«Մենք այս տարի շարունակում ենք այն, ինչ նախաձեռնել ենք տարիներ առաջ. սոցիալական ներդրումների փաթեթի իրականացումը: Այս տարի ուշադրությունը մեծ է լինելու հեռավոր գյուղերում ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ: Լինելու են նաև այլ ծրագրեր, սակայն ծրագրերի գերակշիռ մասն ուղղված է լինելու հատկապես սահմանի գյուղերին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կոթիում կկառուցվի արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգ: Նախատեսվում է տնտեսական ու բնապահպանական արդյունավետություն ապահովող LED համակարգով լուսավորել գյուղի հյուսիսային թաղամասերից մեկն ամբողջությամբ՝ շուրջ 1550 մ երկարությամբ ճանապարհ: ժամանակակից ենթակառուցվածքի զարգացումը կլուծի երեկոյան ժամերին անվտանգ երթևեկելու և քայլելու խնդիրը: Կարևոր ձեռքբերումներից կլինի նաև ֆինանսական ռեսուրսների խնայողությունը. ներդրվող համակարգը համարվում է լուսավորման ամենաէներգախնայող միջոցն աշխարհում:

Society 11:28 23/07/2019 Armenia
The Armenian village of Koti, 2.5km from the state border, has been subjected to hostile bombardment from time to time. Not only houses, but the village’s cultural center suffered, too. The walls of the municipality have become silent witnesses of the consequences of the gunfire.
As VivaCell-MTS said in a press release the head of the administrative area of the village, Felix Melikyan, collected and stored bullets and shell fragments from various caliber weapons. Among those released in September 2018, during which one of the villagers was injured. “The gathered evidences” did not weaken the determination of the villagers to live and flourish the village. For their safety, however, it is a priority task ensuring street lighting, especially at late night hours. The village partially solved this problem with the support of various institutions, but it’s not enough to solve the problem.
“Koti has a 38 km long border with the neighboring country. There is a problem of providing street lighting and full security. The opponent, if willing, can target the village in more convenient, daylight hours. Especially during the active hours of the residents. The illuminated streets are a message to the adversary that we are here, the village breathes, and it is here. On the other hand, it is also important from the security point of view. In the borderland villages, in the darkness of the night, any movement in the streets is suspicious when it is not visible. It is impossible to solve such a problem through the modest budget means of the community,” said Felix Melikyan, the head of the administrative area.
Koti is in the focus of VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) attention.
“This year we are continuing what has been started years ago – the implementation of social investment packages. This year we will pay particular attention to developing infrastructures in farther villages. We will have other projects, too, and most of them will encompass borderland villages,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Energy saving street lighting system will be installed in Koti. It is envisaged to illuminate one of the streets, about 1,550 m. long, in the northern part of the village with energy-saving and environment-friendly LED system. The development of a contemporary infrastructure will solve the security problems of moving around the village in the evening hours. As a result of low energy consumption, financial savings will also be an important achievement for the village. The implemented lighting system is considered to be the most energy-saving one in the world.