Հասարակություն 12:28 23/07/2019 Հայաստան
Մայրաքաղաքում օրեցօր վատացող աղբահանության մասին ահազանգում են բոլորը։ Շենքերի հարևանությամբ մի քանի մետր բարձրացած աղբի նկարներ սոցկայքեր ներբեռնում են հարյուրավոր մարդիկ։ Տարածվող հոտից բողոքում են բոլորը։ Սակայն իրավիճակի բարելավման խոստումներ առայժմ չկան, առկա վիճակի հնարավոր վտանգների մասին զգուշացումներ ու կանխատեսումներ էլ չկան։
Մտածում են՝ կբողոքեն, կանցնի կգնա։   Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ, Արման Ղուկասյանն այսօր նամակով հիշեցրեց նախընտրական շրջանում տված խոստումների մասին, որոնք չեն կատարվել։ Ղուկասյանը քաղաքապետից հետաքրքվում է՝ ինչպիսի ուղիներ է տեսնում քաղաքապետարանը այս խնդրի լուծման համար։
Նամակում, որը փոխանցվեց քաղաքապետարան, ասված է.
«Հարգելի պարո՛ն Մարության, Ձեզ եմ դիմում քաղաքի աղբահանության ոլորտում տիրող արտառոց իրավիճակի առնչությամբ:
Ես՝ որպես Երևանի բնակիչ, կարող եմ արձանագրել, որ մեր մայրաքաղաքի աղբահանության խնդիրը երբեք այդքան սուր չի եղել, որքան այս օրերին: Քաղաքի աղբամանները գրեթե ամենուրեք լեփ-լեցուն են. նրանց շուրջն ընկած են աղբի կույտեր, որոնք հավաքվում են ոչ կանոնավոր կերպով կամ իսպառ անտեսվում են պատկան ծառայությունների կողմից: Վերջերս «Սանիտեք» ընկերությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է ֆինանսական դժվարությունների մասին, որոնք, ընկերության խոսքերով, պայմանավորված են քաղաքապետարանի կողմից կիրառվող չարդարացված պատժամիջոցներով:
Ընկերությունը պնդում է, որ հենց այս պատճառով է, որ այն չի կարողանում իրականացնել աղբահանության ոլորտում իր ստանձած պարտականությունները: Երևան քաղաքի բնակիչներին չի կարող չհետաքրքրել այն հարցը, թե ինչ պատժամիջոցների և տուգանքների մասին է խոսքը:
Յուրաքանչյուր ամիս Երևանի բնակիչները գումար են վճարում աղբահանության ծառայությունների դիմաց, սակայն փոխարենը չեն ստանում ծառայությունների պատշաճ մակարդակ: Ձեր նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում Դուք խոստացել էիք Երևանի բնակիչներին, որ մայրաքաղաքում կհայտնվեն աղբահանության նոր օպերատորներ:
Սակայն, այս ուղղությամբ դեռևս առաջընթաց չկա: Չե՞ք կարծում արդյոք, որ իր պարտականությունները կատարել չկարողացող ընկերություն-օպերատորը պետք է փոխարինվի: Կամ էլ գուցե խնդիրն այն է, որ քաղաքապետարանը, չափազանց մեծ վարչական ճնշում գործադրելով «Սանիտեք» ընկերության վրա, ինքն է ստեղծել աղբահանության ճգնաժամը: Այդ դեպքում քաղաքային իշխանությունները պետք է փոխեն իրենց մոտեցումը օպերատորի հետ փոխհարաբերությունները կառուցելու գործում:
Ես՝ որպես «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ և բնիկ երևանցի, կսպասեմ ձեր պատասխանին, որով, մասնավորապես, ես կցանկանայի տեղեկանալ, թե ինչպիսի հետագա ուղիներ է տեսնում քաղաքապետարանը այս խնդրի լուծման համար»։

Общество 13:40 23/07/2019 Армения
Об ухудшающейся с каждым днем в столице Армении Ереване ситуации с вывозом мусора сообщают все. Фото гор мусора по соседству со зданиями в соцсетях размещают сотни людей. На распространяющееся зловоние жалуются все. Однако обещаний по улучшению ситуации пока нет, как и нет предупреждений и прогнозов о потенциальных рисках сложившейся ситуации.
Думают – пожалуются, пройдет. Сегодня мэру Еревана Айку Марутяну председатель партии «Во имя социальной справедливости» Арман Гукасян напомнил о данных во время предвыборной кампании обещаниях, которые не были выполнены. Гукасян интересуется у мэра: какие пути видит мэрия для решения этой проблемы?
В письме, которое было передано мэрии, говорится:
«Уважаемый господин Марутян, обращаюсь к Вам в связи со сложившейся в городе чрезвычайной ситуацией в сфере вывоза мусора.
Как житель Еревана, я могу констатировать, что проблема с вывозом мусора в нашей столице никогда не была такой острой, как в эти дни. Мусорные баки  в городе почти повсюду переполнены: вокруг них образовались кучи мусора, которые убираются нерегулярно или полностью игнорируются соответствующими службами. Недавно компания "Санитек" выступила с заявлением о финансовых трудностях, которые, согласно компании, обусловлены неоправданными санкциями, применяемыми мэрией.
Компания настаивает, что именно по этой причине она не может выполнять свои обязательства в сфере вывоза мусора. Жителей Еревана  не может не интересовать вопрос, о каких штрафах и санкциях идет речь.
Ежемесячно жители Еревана платят деньги за услуги по вывозу мусора, но не получают должного уровня обслуживания. В рамках своей предвыборной кампании Вы пообещали ереванцам, что в столице появятся новые операторы по вывозу мусора.
Однако в этом направлении пока нет прогресса. Вам не кажется, что компания-оператор, которая не может выполнять своих обязательств, должна быть заменена? Или, возможно, проблема в том, что мэрия, оказывая чрезмерное административное давление на компанию "Санитек", сама создала кризис в вопросе вывоза мусора? В этом случае городские власти должны изменить свой подход в построении отношений с оператором.
Я, как председатель партии "Во имя социальной справедливости" и коренной ереванец, буду ждать вашего ответа, из которого, в частности, я хотел бы узнать, какие дальнейшие пути видит мэрия для решения этой проблемы».