Իրավունք 14:45 24/07/2019 Հայաստան
Վերաքննիչ քրեական դատարանում քիչ առաջ ավարտվել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի և բանկային հաշիվների վրա դրված կալանքի վերաբերյալ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կայացրած որոշման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը։ Դատարանը՝ Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակվի այսօր, ժամը 16։30:
Բողոքը ներկայացնող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը գտնում է, որ Ռ․ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքն իրավաչափ է։ Նրա խոսքով, արգելանք է դրվել քաղաքացիական հնարավոր հայցերով և դատական հնարավոր ծախսերի համար։ Նշենք, որ դատական ծախսերն այս պահի դրությամբ չեն գերազանցում 900 հազար դրամը։ Բացի այդ, քաղաքացիական հայց չի ներկայացվել։
Ռ․ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն իր հերթին նշեց, որ առ այսօր քրեական գործում առկա չէ դատավարական որևէ փաստաթուղթ, որով ներկայացվել է իր պաշտպանյալի գույքի վրա դրված կալանքի իրավաչափությունը։ Դատախազների և քննիչի գործողությունների արդյունքում վերջին մեկ տարվա ընթացքում Ռ․ Քոչարյանի գույքը գտնվում է կալանքի տակ։
Անտրամաբանական է նաև, որ անձնագրի հետ միասին առգրավված է Ռ․ Քոչարյանի նույնականացման քարտը, ինչը կարող էր պատճառաբանված լինել միայն նրա կեղծ լինելու դեպքում։
Պաշտպանական կողմը գտնում է, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն պատճառաբանված և իրավաչափ է, և դատախազների բողոքը ենթակա է մերժման։

Право 15:15 24/07/2019 Армения
Апелляционный суд огласит решение по поводу ареста на имущество второго президента Армении Р. Кочаряна сегодня
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Арсена Никогосяна немногим ранее завершилось рассмотрение жалобы прокуратуры относительно решения судьи Анны Данибекян по поводу ареста, наложенного на имущество второго президента Армении Роберта Кочаряна. Суд удалился в совещательную комнату, решение будет оглашено сегодня, в 16:30.
Представляющий жалобу прокурор Петрос Петросян считает, что наложенный на имущество Роберта Кочаряна арест является правомерным. По его словам, арест наложен по возможным гражданским искам и для возможных судебных издержек.
Отметим, что на данный момент судебные издержки не превышают 900 тыс. драмов. Кроме того, гражданских исков не подано.
Адвокат Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян – в свою очередь отметил, что до сих пор в деле нет ни одного процессуального документа, который бы свидетельствовал о правомерности наложенного на имущество его подзащитного ареста. В результате действий прокуроров и следователя имущество Кочаряна в течение последнего года находится под арестом.
Также нелогично, что, наряду с паспортом, конфискована и идентификационная карта Р.Кочаряна, что оправдано только в том случае, если она фальшивая.
Сторона защиты считает, что решение суда первой инстанции является обоснованным и правомерным, а жалоба прокуроров подлежит отклонению.