Քաղաքական 18:26 01/08/2019 Հայաստան
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է՝ Մոսկվան անհանգստացած է Հայաստանի ու Ադրբեջանի պետական սահմանին տիրող իրավիճակով։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
«Մենք իսկապես անհանգստացած ենք սահմանին իրավիճակի սրացմամբ, որի հետևանքով հայկական կողմից զինծառայող է սպանվել, երկու կողմերն էլ վիրավորներ ունեն»,-ասել է նա ճեպազրույցում։
Նա ընդգծել է՝ հետագա էսկալացիան անթույլատրելի է, կողմերին զսպվածության կոչ է արել, ինչպես նաև հորդորել, որ զերծ մնան ուժի կիրառումից, քայլեր ձեռնարկեն իրավիճակի կայունացման համար։

19:30 01/08/2019 Armenia
Moscow on Thursday voiced concern about the latest flare-ups on the border of Armenian and Azerbaijan and urged the parties involved to refrain from using force and take steps towards stabilising the situation in the region.
"Russia is concerned about the escalation of the situation on the Azerbaijani-Armenian border, that resulted in killing of an Armenian serviceman and reported I juries from both sides," Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova told reporters at a press briefing on Thursday.
“Further escalation of the situation is unacceptable. We call on the sides to exercise restraint, refrain from the use of force and take steps towards stabilizing the,” Zakharova added.