Իրավունք 13:20 17/08/2019 Հայաստան
Փաստաբան Նորայր Նորիկյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել, որը վերաբերում ՌԴ-ի՝ Միհրան Պողոսյանին Հայաստանին հանձնելու ՀՀ դատախազության միջնորդությունը մերժելուն։
«Փաստորեն Ռուսաստանը հրաժարվեց հաձնել ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին:
ՌԴ գլխավոր դատախազությունը նշել է, որ Մ. Պողոսյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով հանձնելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդության բավարարումը հնարավոր չէ` հիմք ընդունելով «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին» 22.01.1993թ. Կոնվենցիայի 19-րդ հոդվածի դրույթները, համաձայն որի` իրավական օգնություն ցույց տալու խնդրանքը լրիվ կամ մասնակիորեն մերժելու հիմք է, եթե այդպիսի օգնության ցուցաբերումը կարող է վնաս հասցնել հարցվող (կոնկրետ դեպքում ՝ հանձնման միջնորդությունը քննարկող) Պայմանավորվող կողմի ինքնիշխանությանը կամ անվտանգությանը կամ հակասում է նրա օրենսդրությանը:
Թե ինչպիսի վնաս կարող է հասցվել Ռուսաստանի ինքնիշխանությանն ու անվտանգությանը այդ անձին Հայատանին հանձնելու դեպքում, գիտեն միայն իրենք, բայց որ այդպիսի պատասխանը իրական ծաղր ու ապտակ է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու անվտանգությանը, ակնհայտ ու բացահայտ է:
Փաստորեն, որպես պետություն, Հայաստանը զրկվում է քրեական հետապնդում իրականացնելու և անձին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու իր ինքնիշխան իրավունքից:
Բայց այս հարցում անիմաստ ու անհիմն է մեղադրել Ռուսաստանին: Մարդիկ առաջնորդվել են իրենց պետական շահերով:
Դու՛ք բարի լինեիք Ձեր գործողություններն իրականացնել այնպես, որ, ինչպես Դուք եք ասում, ոչ ոք, այդ թվում Միհրան Մողոսյանը, չպլստար ու խուսափեր պատասխանատվությունից: Ինչու՞ և ո՞ւմ թույլտվությամբ կամ համաձայնությամբ այդ մարդը կարողացավ դուրս գալ Հայաստանից:
Այս ձախողման ու տապալման, իրավական համակարգի այս փնթիության համար ո՞վ է պատասխան տալու...
Միակ մխիթարող հանգամանքն այն է, որ ինչպես մի առիթով նշեց ՀՀ վարչապետը, Հայ-ռուսական հարաբերությունները նախկինում երբեք այնքան բարձր մակարդակի չեն եղել, որքան այսօր...»։

Право 14:17 17/08/2019 Армения
Адвокат Норайр Норикян на своей странице в социальной сети Facebook обратился к отклонению РФ ходатайства Генпрокуратуры Армении о выдаче Еревану бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Миграна Погосяна:
«Фактически, Россия отказалась выдавать экс-главу СПИСА Миграна Погосяна.
Генпрокуратура РФ отметила, что удовлетворение ходатайства Генпрокуратуры Армении о выдаче Миграна Погосяна с целью подвергнуть его уголовному преследованию является невозможным – принимая за основу положения статьи 19 Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года. Вышеуказанная статья Конвенции в качестве основания для полного и частичного отклонения просьбы об оказании правовой помощи предусматривает случаи, когда оказание такой помощи может нанести ущерб суверенитету или безопасности либо противоречит законодательству запрашиваемой договаривающейся стороны.
Какой ущерб может быть нанесен суверенитету и безопасности России в случае выдачи этого лица Армении, знают лишь они. Но то, что подобный ответ является настоящим издевательством и пощечиной суверенитету и безопасности Армении – ясно и очевидно.
Фактически, как государство, Армения лишается своего суверенного права осуществлять уголовное преследование и привлечь человека к уголовной ответственности.
Но в данном вопросе бессмысленно и безосновательно винить Россию. Люди руководствовались своими государственными интересами.
Были бы вы добры выполнять свои действия так, чтобы, как Вы говорите, никто, включая Миграна Могосяна, не выскользнул и не избежал ответственности. Почему и с чьего разрешения или согласия этот человек смог покинуть Армению?
Кто ответит за этот провал и фиаско, за это неряшество правовой системы?..
Единственное, что утешает, – то, что армяно-российские отношения, как однажды отметил премьер-министр РА, в прошлом никогда не были на столь высоком уровне, как сегодня…»