Հասարակություն 13:05 20/08/2019 Հայաստան
Երևանի ավագանու նախկին անդամ Սոնա Աղեկյանն իր թիմակիցների հետ բողոքի ակցիա է իրականացնում Երևանի քաղաքապետարանի դիմաց:
Աղեկյանը հայտնեց, որ իր հետ դույլով կոյուղաջուր էր բերել։
«Աղյուսագործների փողոցի խողովակաշարից վերցված կոյուղաջուրը ուզում ենք փոխանցել քաղաքապետին, որպեսզի նա վայելի այս գարշահոտությունը։ Մենք բազում անգամ կոչ արեցինք, որպեսզի գար և խնդրին տեղում ծանոթանար, ինչպես որ խոստացել էր քվե աղերսելիս»,- ասաց Աղեկյանը՝ հավելելով, որ քաղաքապետը թող համարձակություն ունենա և մեկ րոպե շնչի դույլով կոյուղաջրի հոտը։
Քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը ասաց Աղեկյանին, որ խնդիրը լուծելու շուրջ գործողություններ են իրականացվում, քաղաքապետարանում խնդրին տեղյակ են և լուծուներ են փնտրում։
«Խնդրին տեղյակ լինելը մեկ այլ բան է, լուծում տալը՝ մեկ այլ: Խնդիրը հրատապ է: Կարծում եմ՝ դուք աշխատավայրում էլ եք օգտվում զուգարանից, իսկ այս մարդիկ տանը չունեն զուգարան»,- պատասխանեց Աղեկյանը։
Սոնա Աղեկյանը Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի  քարտուղարության պետ Արթուր Մկրտչյանին ասաց, որ անցած անգամ, երբ իր հետ կոյուղաջուր էր բերել,  քաղաքապետարանի կոմունալ վարչության պետը թափեց կոյուղաջուրը և այն չհասավ հասցեատիրոջը։
Նա պաշտոնյային խնդրեց կոյուղաջրով լի դույլը փոխանցել քաղաքապետին. «Պարոն քաղաքապետին փոխանցեք, որ մեկ, իսկ եթե կկարողանա երկու րոպե այս հոտը շնչել և հենց այսօր խնդրին լուծում տա»։
Արթուր Մկրտչյանը քիչ անց նորից մոտեցավ ակցիայի մասնակցիներին՝ նշելով, որ այս պահին քաղաքապետարանը բանակցում է կոյուղագիծը փակած  բնակիչների  և «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ՝ տեխնիկական լուծումներ գտնելու համար։
«Բարդ տեխնիկական խնդիրներ կան, լրացուցիչ բնակիչներին կտեղեկացնենք»,- ասաց նա։
Դրանից հետո Սոնա Աղեկյանը ոստիկաններին ասաց, որ դույլը թողնում է քաղաքապետարանի շենքի դիմաց, որպեսզի այն փոխանցեն քաղաքապետին։ Նա նաև նշեց, որ իրենք հետևողական կլինեն, որպեսզի հասկանան՝ իսկապես քաղաքապետարանը զբաղվում է խնդրով։

«Пусть насладится зловонием»: Сона Агекян принесла мэру Еревана ведро с канализационной водой
Бывший член Совета старейшин Еревана Сона Агекян со своими сторонниками проводит акцию протеста напротив мэрии армянской столицы.
Сона Агекян сообщила, что принесла с собой ведро с канализационной водой и хочет передать его мэру Еревана Айку Марутяну.
«Канализационную воду, набранную из водопровода по адресу ул. Ахюсагорцнери, хотим передать мэру, чтобы он насладился этим зловонием. Мы многократно призывали его приехать и ознакомиться с проблемой на месте, как он и обещал, вымаливая голоса перед выборами», – сказала она, добавив: пусть мэр наберется смелости и хотя минуту подышит этим запахом, исходящим от ведра.
Представитель мэрии в свою очередь сказал Агекян, что предпринимаются действия по решению проблемы, в мэрии в курсе этой проблемы и ищут решения.
«Быть в курсе проблемы – одно, а решить ее – совершенно другое. Это срочная проблема. Думаю, вы и на рабочем месте пользуетесь туалетом, а у этих людей нет туалетов», – возразила Сона Агекян.
Начальнику секретариата аппарата мэрии Еревана Артуру Мкртчяну она сказала, что в прошлый раз, когда она принесла с собой канализационную воду, начальник Управления коммунального хозяйства вылил ее, вода не дошла до адресата.
Она попросила передать ведро с водой мэру: «Передайте господину мэру, чтобы минуту, если сможет 2, подышал этим запахом и сегодня же решил проблему».
Артур Мкртчян через некоторое время вновь подошел к участникам акции, отметив, что на данный момент мэрия ведет переговоры с перекрывшими канализационную линию жильцами и компанией Veolia Djur – для поиска технических решений.
«Есть сложные технические проблемы, дополнительно представим жильцам», – сказал он.
После этого Сона Агекян сказала полицейским, что оставляет ведро у здания мэрии, чтобы его передали мэру. Она указала также, что они проявят последовательность, чтобы понять, что мэрия действительно занимается проблемой.