Մշակույթ 09:00 20/08/2019 Հայաստան
Oգոստոսի 23-ին` ժամը 19։00-ին, Գաֆէսճեան քանդակների պարտեզում (Կասկադ) տեղի կունենա «Գութան» Հայաստանի ավանդական երգի-պարի 6-րդ փառատոնը, որն այս տարի նվիրվում է Կոմիտաս Վարդապետի ծննդյան 150-ամյակին։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից տեղեկանում ենք, որ փառատոնը մեկնարկել է 2014 թվականին և իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և «Մրրո» հայ ազգային արվեստի կենտրոնի նախաձեռնությամբ:
Հայկական ավանդական երգերն ու պարերը կներկայացվեն լավագույն խմբերի կատարմամբ՝ բնօրինակ տարբերակով և կենդանի հնչողությամբ: Փառատոնին մասնակցում են «Ակունք», «Սասնա ծռեր», «Վան», «Մասունք» «Տարոնցիներ», «Մարաթուկ», «Նուբար», «Գորանի», «Թնջրե» (Արցախի Հանրապետություն), «Վերադարձ», «Վարք Հայոց», «Տավրոս», «Զարթոնք», «Արդվին», «Ոստան», «Արեգ», «Մարաթուկցիներ», «Սեբաստացիներ», «Բազմաբերդի Գորանի» խմբերը:
Փառատոնի մասնակից խմբերը կներկայանան կոմիտասյան ստեղծագործությունների կատարումներով, ինչպես նաև կցուցադրվեն Վարդապետի մասին պատմող կարճամետրաժ ֆիլմեր։
«Գութան» Հայաստանի ավանդական երգի-պարի ամենամյա փառատոնի իրականացումը մշակութային կարևոր իրադարձություն է` կոչված ավանդական երգարվեստի, պարարվեստի և երաժշտարվեստի պահպանմանը, տարածմանն ու սերնդեսերունդ փոխանցմանը:

Culture 11:22 20/08/2019 Armenia
On August 23, the annual festival of Armenian traditional music and dance will be held in Cafesjian Sculpture Garden. The sixth edition of the festival is dedicated to the 150th birthday anniversary of Komitas, great composer who is considered the founder of the Armenian national school of music, the ministry of education, science, culture and sport repotted.
The festival launched since 2014 is implemented by RA’s honored artist Arsen Grigoryan’s initiative and idea, with the support of RA’s ministry of culture.
In the scope of the festival traditional Armenian songs and dances will be performed by the best groups with their original versions and live performances, “Akunq”, “Maratuk”, “Sasnatsrer”, “Tarontsiner”, “Nubar”, “Van”, “Veradardz”, “Masunk”, “Gorani”, “Menkenq mer sarere”, “Tavros”, “Mshohavqer”, “Tsovak”, “Zartonk”, “Ardvin”, “Varkhayots”, “Vostan” among them. Performances of Komitas music and a screening of documentary  about him are planned.
The annual festival is an important cultural event, organized for the protection of folk music, dance and their transmission to the next generations. The basic purpose of the festival is to spread and protect folk music and dance and make our heritage recognizable to younger generations.