Հասարակություն 20:30 22/08/2019 Հայաստան
ՀՀ ԳԱԱ Վ. Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանում սեպտեմբերի 11-13-ին կանցկացվի Միջազգային աստղագիտական միության Հարավարևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի աստղագիտական 3-րդ տարածաշրջանային աշխատաժողովը:
Աստղադիտարանից հայտնում են, որ տարածաշրջանային աշխատաժողովի նպատակն է գիտահետազոտական աշխատանքի, աստղագիտական կրթության ու հանրայնացման և աստղագիտական տուրիզմի ոլորտներում կատարել փորձի փոխանակում: Աշխատաժողովում ներգրավված են մասնակիցներ Հարավարևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային կենտրոնի անդամ-երկրներից՝ Վրաստանից, Տաջիկստանից, Ղազախստանից, Իրանից, Թուրքիայից, ինչպես նաև Ուկրաինայից, Ռուսաստանից և մի շարք այլ երկրներից:
Աշխատաժողովի կազմակերպիչներն ու հովանավորներն են ՀՀ ԳԱԱ Վ. Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանը, ՀՀ ԳԱԱ-ն, ՄԱՄ Հարավարևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի աստղագիտության զարգացման տարածաշրջանային կենտրոնը, ՄԱՄ Աստղագիտության զարգացման կենտրոնը, Հայկական աստղագիտական ընկերությունը, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Հայկական վիրտուալ աստղադիտարանը:

Society 18:19 22/08/2019 Armenia
The Byurakan Astrophysical Observatory (BAO) is hosting the 3rd Regional Astronomical workshop to take place o September 11-13.  The event aims at exchanging scientific research, teaching, astro-tourism and public outreach experience.
All local expenses will be covered by the organizers. The event will offer a limited number of travel grants for the participants from South West and Central Asian Region (Georgia, Iran, Kazakhstan, Tajikistan, Turkey) and few more grants to other nationality scientists from Russia, Ukraine, Belarus, etc. English is the working language of the school.
The workshop is organized by the Byurakan Astrophysical Observatory (BAO), The National Academy of Sciences of Armenia, IAU South West and Central Asian Regional Office, the Armenian Virtual Observatory (ArVO) as well as the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport.