Հասարակություն 13:05 28/08/2019 Հայաստան
Օգոստոսի 19-ին «Ձյունիկ սառնարան» ՍՊԸ-ում բռնկված հրդեհի հետևանքով տուժածներից մեկն էլ «Արմեն-Համիկ եղբայրներ» ընկերությունն է։  Լրագրողների հետ հանդիպմանը ՍՊԸ տնօրեն Արմեն Անդրեասյանը հայտարարեց, որ հրդեհված ընկերության սառնարաններում իրենք ունեցել են ներկրված սառեցված թռչնամիս, տավարի ու խոզի միս։
«Մոտ 900 տոննա սառեցված միս է պահպանվում այդ սառնարաններում, որից ամենաշատը մեր մսամթերքն  է եղել։ Այդ սառանարանում ընդհանուր առմամբ մոտավորապես եղել է 30 մլն դոլարի ապրանք։ Ամսական մոտ 9 մլն դրամ ենք փոխանցել «Ձյունիկ սառնարան» ՍՊԸ-ին մատուցած ծառայության համար։ Հրդեհից հետո կարողացել են 302-303 տոննա սառեցված միս փրկել, մնացած մասը ծխեցված է, այրված, հետագա օգտագործման համար անպիտան»,-ասաց բանախոսը։
Ընկերության տնօրենի խոսքով, հրդեհի հետևանքով տուժած 12 գործարարներ  դիմել են վարչապետին՝ խնդրելով վերադարձնել այրված ու չիրացված ապրանքի համար վճարված ԱԱՀ-ն ու մաքսատուրքը։
«Թռչնի մսի համար մաքսատուրքը 26.6 տոկոս է, իսկ ԱԱՀ-ն՝ 20 տոկոս, այսինքն՝ ընդհանուր առմամաբ 46.6 տոկոս։  Հիմա կառավարությունը պետք է գոնե աջակից լինեն գործարարներին, վերադարձնեն այդ գումարը։ Միայն մեր ընկերության մասով, խոսքը մոտավորապես 700-800 հազար դոլարի մասին է»,-ասաց ընկերության տնօրենը։
Նրա խոսքով, մսամթերքն ապահովագրված չի եղել, քանի որ ամեն օր ծավալները փոփոխվում են։
«Քանի որ պահապանությունը «Ձյունիկ սառնարան» ՍՊԸ-ի պարտավորությունն է, ինքը պետք է իրականացներ ապահովագրություն։ Սակայն չի եղել։ Մենք վճարել ենք 9 մլն դրամ, բա ինչի՞ համար ենք վճարել։ Վճարել ենք, որպեսզի ապրանքը, ոնց տվել ենք իրենց, այնպես էլ ստանանք։
Բայց այսօր այդ ընկերության շենքը գրավադրված է բանկում պարտքի դիմաց, ընկերությունը գնում է սնանկացման։ Դա սկսկել է մի քանի ամիս առաջ, սակայն որևէ մեկը մեզ այդ մասին տեղյակ չի պահել»,-ասաց Անդրեասյանը։
Սառնարանում առաջացած հրդեհը նրանց մոտ կասկածներ են առաջացրել, սպասում են ԱԻՆ-ի եզրակացությանը։
«99 տոկոսով համոզված եմ, որ հրկիզում է եղել։ Հանդիպել ենք ընկերության ներկայացուցիչներին, քննարկել ենք խնդիրները, հիմա սպասում ենք կառավարության քայլերին»,-ասաց բանախոսը։
Տուժած գործարարների մեծ մասը բանկերում վարկային պարտավորություններ ունեն, այս պահին չգիտեն, թե ինչպես կկարողանան կատարել վճարումները։ Հույս ունեն՝ կառավարությունն այստեղ էլ իրենց կօգնի՝ որոշ ժամանակ տոկոսները կսառեցվեն։

Общество 15:04 28/08/2019 Армения
Одной из потерпевших сторон вследствие вспыхнувшего 19 августа с.г. пожара на складе холодильников в ООО «Дзюник Сарнаран» на проспекте Аршакуняца в Ереване является компания «Братья Армен-Амик». На пресс-конференции директор ООО «Братья Армен-Амик» Армен Андреасян заявил, что в сгоревших холодильных камерах компании хранилось импортированное замороженное птичье мясо, говядина и свинина.
«Около 900 тонн замороженного мяса хранилось в этих холодильных камерах, большая часть продукции принадлежала нашей компании. В этом холодильнике в целом хранилась продукция на сумму 30 млн долларов. Ежемесячно мы платили около 9 млн драмов ООО “Дзюник Сарнаран” за предоставляемые услуги. После пожара сумели спасти около 302-303 тонн замороженного мяса, остальное же – сгорело, не подлежит дальнейшему потреблению», – отметил он.
По словам директора компании, пострадавшие вследствие пожара 12 бизнесменов обратились к премьер-министру, с просьбой вернуть выплаченный НДС и таможенную пошлину за сгоревшие и нереализованные товары.
«Ставка таможенной пошлины на птичье мясо составляет 26.6%, а НДС – 20%, иными словами, в целом – 46.6%. Сейчас правительство должно хотя бы оказать поддержку бизнесменам, вернуть данные средства. Только по части нашей компании – речь идёт об около 700-800 тысячах долларов», – отметил директор компании.
По его словам, мясная продукция не была застрахована, поскольку объёмы ежедневно меняются.
«Поскольку хранение является обязанностью ООО “Дзюник Сарнаран”, данная компания должна была осуществить страховку. Однако этого не было сделано. Мы заплатили  9 млн драмов, так спрашивается, за что мы заплатили? Заплатили, чтобы получить товар в таком виде, в котором им отдали. Но сегодня здание этой компании было заложено банку за долги, компания идёт в банкротство. Это началось несколько месяцев назад, однако, никто не поставил нас в известность», – отметил Андреасян.
Возникший пожар в холодильнике вызвал у них серьезные подозрения, сейчас они ждут заключения МЧС Армении.
«Убеждён на 99%, что это был поджог. Мы провели встречу с представителями компании, обсудили проблемы, сейчас ожидаем шагов от правительства», – отметил он.
Большая часть потерпевших компаний имеют налоговые обязательства, в данный момент неизвестно, как им удастся выполнить данные платежи. Надеются, правительство и в данном вопросе окажет им поддержку, в частности, на некоторое время будут заморожены проценты.