Նազելի Վարդանյան. Ամուլսարի խնդիրն արդեն լուծվեց
«Այն, ինչ-որ բացահայտվեց տեսակոնֆերանսի ժամանակ, մենք վաղուց բարձրաձայնում էինք։ Ես վաղուց ասել եմ, որ «Էլարդ» ընկերության փորձաքննությունն անօրինական է եղել, եզրակացությունը՝ թերի, նորմալ ուսումնասիրություն չեն արել, իսկ միջազգային ստանդարտների մասին խոսելը ծիծաղելի էր»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց բնապահպան-իրավաբան, «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ ղեկավար Նազելի Վարդանյանը՝ անդրադառնալով ELARD ընկերության փորձագետների հետ անցկացված տեսակոնֆերանսին։
Բնապահպանի խոսքով, տեսակոնֆերանսի ընթացքում հնչած հարց ու պատասխանն ապացուցեց այն, ինչի մասին ինքն ու այլ բնապահպաններ, ովքեր դեմ են Ամուլսարի հանքի շահագործմանը, բարձրաձայնում էին։
«Օգոստոսի 14-ին, երբ հայտնի դարձավ, որ ոչ մի վնաս չկա հանքի շահագործման պարագայում, քննիչն էլ հայտարարեց, որ գործը կարճվել է, հետապնդման հիմք չկա, հենց այդ օրվանից ասել եմ, ողջ քրեական դատավարությունը գլխիվայր է դրվել, իրականացվում է պաշտոնական կեղծիք ու պաշտոնական դիրքի չարաշահում, լիազորություններից դուրս են եկել։ Այսօր այդ ամեն ինչն ամրապնդվեց։ Պարզվեց, որ քննչական մարմինը ուսումնասիրությունը, ոչ թե հետևանքները մեղմացնելու համար հարցադրումներ է արել փորձաքննության ժամկետն ավարտվելուց հետո»,-ասաց բնապահպանը։
Հետևանքները վերացնելու վերաբերյալ հուշագիր պահանջելը, ըստ Վարդանյանի, ուղղված է եղել հանքի շահագործման հետևանքները մեղմացնելուն, սակայն դա քրեական գործի հետ որևէ կապ չի ունեցել։
«Քննիչը դուրս է եկել իր պաշտոնական լիազորություններից։ Դա օրենքի կոպիտ խախտում է, եթե Շրջակա միջավայրի նախարարությունը գոնե կարող էր իրեն նման բան թույլ տալ, բայց քննչական կոմիտեն քրեական գործի սահմաններից դուրս է եկել։ Դա հիմնավորվեց նաև երեկվա լրագրողական հետաքննությամբ, որով պարզվեց քննիչը բարեկամական կապ ունի նախկին նախարարի հետ, որը հաստատել է 2016-ի փարձաքննությունը։ Այս ամեն ինչը քննիչ Իվանյանն արել է, որպեսզի կոծկի ու գործ չհարուցի իր հարազատների նկատմամբ։ Այս քրեական գործով խախտումների մասին կարելի է ժամերով խոսել»,-ասաց Նազելի Վարդանյանը։
Նա թվարկում է խախտումներից մի քանիսը. քրեական գործով ոչ տուժող է եղել, ոչ կասկածյալ, ոչ մեղադրյալ, այնպես են արել, որ ծածկադմփոց արվի ու գործը փակվի։
«Ես չգիտեմ, բացի բարեկամական կապերից, ուրիշ ի՞նչ շահագրգռվածություն է եղել, որ աջակցեն «Լիդիան» ընկերությանը, որ նա շարունակի աշխատել օրենքի խախտումներով։ Հիշեցնեմ, որ այդ ընկերության փորձաքննության ժամկետը լրացել, և այն չի կարող գործունեություն ծավալել այստեղ առանց նոր փորձաքննության»,-ընդգծեց Վարդանյանը։
Բնապահպան-իրավաբանը համարում է, որ տեսակոնֆերանսից հետո խնդիրը կարելի է լուծված համարել։
«Արդեն լուծվեց։ «Լիդիան»-ին պետք է արգելեն Հայաստանում ցանկացած գործունեություն ծավալել։ Վերջ։ Նա ոչ վստահելի գործընկեր է։ Ընկերությունն ապացուցեց, որ ամեն ինչ կեղծ է ներկայացրել, նա անգամ իրավունք չպետք է ունենա կրկին դիմելու փորձաքննության։ Մենք հիմա պետք է ասենք, որ թերի փաստաթղթեր, կեղծ տվյալներ են ներկայացվել, վստահելի չեն, էլ չեմ ասում, որ մեր օրենքներն էլ խախտվել են։ Բոլոր հիմքերը կան, որ Հայաստանում այդ ընկերության գործունեությունը դադարեցվի։ Թե դրանից հետո ընկերությունն ինչ կանի, նրա գործն է, թող գնա, ինչ ուզում է անի»,-ասաց Panorama.am-ի զրուցակիցը։
Տեսակոնֆերանսից հետո Փաշինյանը հայտարարել էր, որ շրջակա միջավայրի նախարարությունը պետք է եզրակացություն տա մինչև սեպտեմբերի 4-ը։ Նազելի Վարդանյանը նշում է, դա ոչ թե եզրակացություն է լինելու, այլ կարծիք՝ «Լիդիան»-ին ներկայացվելիք արգելքի ու դրա հիմնավորումների մասին։
- Սևանից օրենքով նախատեսվածից ավելի ջրառ չի իրականացվի. վարչապետ
- Փաշինյանը խոսել է «Էլարդ»-ի հետ. Մտածելու շատ բան կա
- ՔԿ-ն հաստատում է. Ամուլսարի գործով քննիչն ու նախկին նախարարը ազգականներ են, բայց կասկածել պետք չէ
- Լivenews. Պարոն Փաշինյան, Ամուլսարի աղետը դեռ կարելի է կանխել, հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը, առաջին հերթին, ձեր վրա է ընկնելու

Общество 18:35 30/08/2019 Армения
«То, что раскрылось во время видеоконференции, мы озвучивали давно. Я давно говорила, что экспертиза компанией ELARD была проведена незаконно, заключение – неполноценное, нормального исследования проведено не было, а говорить о международных стандартах здесь – смешно», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am эколог-юрист, руководитель общественной организации «Леса Армении» Назели Варданян.
Отметим, премьер-министр Никол Пашинян провел видеоконференцию со специалистами международной консалтинговой компании ELARD, в ходе которой были обсуждены результаты международной экспертизы на руднике Амулсара и анализа представленного заключения.
По словам эколога, прозвучавшие во время видеоконференции вопрос и ответ доказали то, что озвучивали она и другие защитники окружающей среды, выступающие против эксплуатации рудника Амулсара.
«14 августа, когда вдруг стало известно, что нет никакого вреда от эксплуатации рудника, следователь же заявил, что дело было прекращено, нет оснований для  преследования, я именно с этого дня говорила, что весь уголовный процесс был перевернут с ног на голову, налицо официальное мошенничество и злоупотребление служебным положением, выход за рамки полномочий. Сегодня все это укрепилось», – сказала эколог.
По словам Варданян, требование меморандума об устранении последствий было направлено на смягчение последствий эксплуатации рудника, но не имело никакого отношения к уголовному делу.
«Следователь вышел за рамки служебных полномочий. Это грубое нарушение закона. Если министерство окружающей среды хотя бы могло себе это позволить, то Следственный комитет вышел за рамки уголовного дела. Это было также обосновано вчерашним журналистским расследованием, из которого выяснилось, что у следователя родственные связи с бывшим министром, который утвердил экспертизу 2016 года. Следователь Иванян сделал все это, чтобы скрыть и не возбудить дела против своих родственников. Мы можем часами говорить о нарушениях в рамках этого уголовного дела», – сказала Назели Варданян.
Она перечислила некоторые нарушения: в уголовном деле не было ни потерпевшей стороны, ни подозреваемого, ни обвиняемого, сделали так, чтобы замять все и дело закрыть.
«Я не знаю, что, кроме родственных связей, побудило оказать содействие компании "Лидиан", чтобы она продолжила работать с нарушениями закона. Напомню, что срок экспертизы этой компании истек, и она не может развивать деятельность здесь без новой экспертизы», – подчеркнула Варданян.
Эколог-юрист считает, что после видеоконференции проблему можно считать решенной.
«Уже решена. "Лидиану" должно быть запрещено развивать любую деятельность в Армении. Конец. Она – ненадежный партнер. Компания доказала, что все представленное – фальшь, она даже не должна иметь права вновь запрашивать экспертизу. Сейчас мы должны сказать, что компанией были предоставлены неполноценные документы, фальшивые данные, что компания – ненадежна, не говоря уже о том, что наши законы были нарушены. Есть все основания прекратить деятельность этой компании в Армении. Что будет делать компания после этого, это ее дело. Пусть идет и делает, что хочет», – сказала собеседник Panorama.am.
После видеоконференции Н.Пашинян заяявил, что министерство окружающей среды должно представить заключение до 4 сентября. Назели Варданян отмечает, что это будет не заключение, а мнение – о запрете, который будет представлен компании "Лидиан", и его обоснования.