Իրավունք 13:48 03/09/2019 Հայաստան
Ալումյան. Եթե ՍԴ-ն մեր բերած բոլոր փաստարկներն ընդունի, ապա Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը գրավոր ընթացակարգով քննում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի և 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի` Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերի և քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների սահմանադրականության հարցը։ Լրագրողների հետ զրույցում Ռ. Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանն ասաց, որ Սահմանադրական դատարանը խորհրդակցական սենյակում է։
Հարցին, թե ի՞նչ ակնկալիքներ ունենք դատարանից, նա պատասխանեց, որ փաստաբաներն ակնկալիքներից չպետք է խոսեն. «Մեզանից կախված ամեն ինչ արել ենք։ Ինչ որոշում կկայացնեն, չեմ կարող ասել»։
Հ.Ալումյանն ասաց, որ ՍԴ քննում է Քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սահմանադրականությունն այն մեկնաբանմամբ, որ այսօր դատարաններն են այդ հոդվածին տալիս։
Փաստաբանի խոսքով, ՍԴ-ն չի քննարկում ազատ կարձակվի Ռ. Քոչարյանը, թե ոչ, այլ  քննարկում է  Ռ. Քոչարյանի նկատմամբ կիրառված  օրենքի սահմանադրականության հարցը, նաև այդ օրենքի սահմանադրականության հարցը  ընդհանուր իրավասության դատարանների կողմից տրված մեկնաբանությունների լույսի ներքո։
«Եթե  այդ օրենքը ճանաչվի Սահմանադրությանը համապատասխանող, ապա մենք կանցնենք մեր մյուս անելիքներին, եթե այդ օրենքի այդ դրույթը  ճանաչվի հակասահմանադրական ամբողջությամբ, կամ որոշ չափով, կամ այդ օրենքի իրավակիրառական  պրակտիկան կճանաչվի հակասահմանադրական, դրանից հետո...»,- ասաց Հ. Ալումյանը։
Հարցին, թե այդ դեպքում կվերացվի՞ մեղադրանքը, պաշտպանն ասաց. «Նայած ինչ ձևակերպումներ կլինեն ՍԴ պատճառաբանական մասում։
Եթե Սահմանադրական դատարանն ընդունեց  մեր բերած բոլոր փաստարկները, մեկնաբանություններն այնպես, ինչպես մենք ենք ներկայացրել, ապա Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի,  քրեական հետապնդումը  պետք է դադարեցվի»:

Право 14:40 03/09/2019 Армения
«Конституционный суд Армении удалился в совещательную комнату», – заявил в беседе с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
На вопрос, какие имеются ожидания от суда, он ответил, что адвокаты не должны говорить об ожиданиях. «Мы сделали всё зависящее от нас. Какое решение будет принято, сказать не можем», – отметил А. Алумян.
А. Алумян отметил, что Конституционный суд должен рассмотреть на соответствие Конституции решение в отношении Кочаряна по части 2-й статьи 135-й Уголовно-процессуального кодекса РА в той трактовке, даваемой этой статье сегодня судами.
По словам адвоката, КС не обсуждает вопроса о прекращении преследования или освобождении Р. Кочаряна, а обсуждает вопрос соответствия Конституции применяемого в отношении Р. Кочаряна закона, а также вопрос соответствия этого закона Конституции в контексте трактовок судов общей юрисдикции.
«Если данный закон будет признан соответствующим Конституции, то мы перейдем к другим действиям, если положение этого закона будет признано антиконституционным полностью, или в некоторой степени, или правоприменительная практика этого закона будет признана антиконституционной, то после этого…», – отметил А. Алумян.
На вопрос, будет ли в таком случае снято обвинение, адвокат отметил: «Смотря, какие формулировки будут отражены в мотивировочной части решения Конституционного суда.
Если же  Конституционный суд примет все представленные нами аргументы, то второго президента Армении Роберта Кочаряна надо будет незамедлительно освободить, прекратить уголовное преследование в его отношении».